جیبوتی

جمهوری جیبوتی (عربی: جمهوریه جیبوتی، فرانسوی: République de Djibouti) کشوری است در شاخ آفریقا. پایتخت آن جیبوتی است. جیبوتی از شرق با اریتره، از جنوب و غرب با اتیوپی و از جنوب شرقی با سومالی همسایه است و بقیه مرزهای آن‌ها در کنار خلیج عدن و دریای سرخ قرار گرفته‌است. جیبوتی با ۸۱۸٬۱۵۹ نفر جمعیت در سرشماری سال ۲۰۰۹ و ۲۳٬۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت از کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشورهای آفریقاست. جیبوتی در گذشته سومالی فرانسه نامیده می‌شد ولی پس از استقلال از فرانسه در سال ۱۹۷۷ به جمهوری جیبوتی تغییر نام دهد. حدود ۹۴٪ مردم این کشور مسلمان و ۶٪ مسیحی می‌باشند. آرتا از استان‌های این کشور است. زبان‌های رسمی آن عربی و فرانسوی است اما بیشتر مردم به دو زبان عفری و سومالی صحبت می‌کنند. دو قوم اصلی ساکن این کشور عفرها و سومالی‌ها هستند بقیهٔ جمعیت هم اروپایی (عمدتاً فرانسوی و ایتالیایی، عرب و اتیوپیایی می‌باشند.

== تاریخ ==

این کشور از مستعمرات فرانسه بوده‌است که در اصل سومالی‌لند فرانسه نامیده می‌شده‌است. جیبوتی در روز ۲۷ ژوئن ۱۹۷۷ از فرانسه اعلام استقلال کرد. جنگ‌های قومی بین عفر و ایساس (سومالیایی‌نژادها) بعد از استقلال نیز در جیبوتی ادامه داشت،

== سیاست ==

حزب (RPP) تنها حزب سیاسی جیبوتی بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۳ بود، در سال ۱۹۹۳ انتخابات به صورت چندحزبی در جیبوتی برگزار شد که حسن گولد آپتیدون که از ایساس بود به رئیس جمهوری انتخاب شد، بارکاد گوراد هامودو که از عفار بود در همین سال نخست وزیر جیبوتی شد. از سال ۱۹۹۹ اسماعیل عمر حیله به عنوان رئیس جمهور و در سال ۲۰۰۱ نیز دلیطه محمد دلیطه به سمت نخست وزیر منصوب شدند. تعداد زیادی از آوارگان اتیوپی و سومالی در این کگشور زندگی می‌کنند. تا سال ۱۹۹۱ شورش ارتشیان بر قسمت‌هایی از جیبوتی حکمفرما بود.

== جغرافیا ==

جمهوری جیبوتی کشوری است واقع در شمال شرق آفریقا، در کنار خلیج عدن و دریای سرخ، بین اریتره و سومالی، پایتخت این کشور شهر جیبوتی با ۴۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت جیبوتی ۲۳۲۰۰ کیلومتر مربع و جمیعت آن ۴۹۶٬۳۷۴ نفر است. از شهرهای مهم جیبوتی می‌توان، علی سبیح ۸۰۰۰ نفر، تاجوارا ۲۵۰۰۰ نفر و دخیل ۳۰۰۰۰ را ذکر کرد

== تقسیمات کشوری ==

کشور جیبوتی شامل ۵ استان می‌باشد:

۱ – علی سبیح (Ali Sabih)

۲ – دخیل (Dikhil)

۳ – جیبوتی (Djibouti)

۴ – اوبوک (Obock)

۵ – تاجورا (Tadjoura)

== اقتصاد ==

واحد پول جیبوتی فرانک با واحد جزء (سانتیم) نام دارد. صادرات جیبوتی را فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهد. جیبوتی از اعضای اتحادیهٔ آفریقا و اتحادیهٔ عرب است.

== مردم ==

۴۶ ٪ نژاد مردم جیبوتی را ایساس یا سومالیایی تبارها، ۳۵ ٪ را عفار و ۱۱ ٪ را نیز عرب تشکیل می‌دهند، همچنین دین ۹۷ ٪ از مردم این کشور را مسلمان سنی و ۳ ٪ هم مسیحی است. عربی و فرانسوی دو زبان رسمی مردم جیبوتی هستند.

== فرهنگ ==

== منبع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.