جندابه

دهی از دهستان حومه بخش کوهپایه شهرستان اصفهان واقع در ۱۳هزارگزی شمال خاور کوهپایه و ۱۰هزارگزی شمال شوسه اصفهان به یزد. موقع جغرافیائی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است . سکنه آن ۴۵۱ تن . آب آن از قنات و محصول آن غلات، حبوبات و پنبه . شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان پنبه ریسی است . راه فرعی دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱۰).

کوه یاچولی از کوههای اطراف روستای گنداوه (جندابه) در نزدیکی نائین در استان اصفهان است. ارتفاع این کوه به ۲۴۰۰ متر می‌رسد. گنداوه یا همان جندابه کجاست؟

از شهر زیبای اصفهان به سمت نگین کویر شهرستان نایین که حرکت می کنیم در کیلومتر ۹۵ پس از پشت سر نهادن شهر تودشک سمت چپ جاده روستایی در دامنه کوههای زیبای سنگ زبر و لاچولی می بینیم به نام روستای جندابه که با توجه به آسیاب آبی که در آنجا وجود دارد قدمت آن بیش از چهار صد سال تخمین زده شده است .

روستای جندابه از امکانات و خدمات بالایی برخوردار است به طوری که در زمینه خدمات تجاری، اداری، درمانی، مذهبی و صنعتی به ۱۵ روستای تحت حوزه خود خدمات رسانی می‌کندنام این روستاها عبارت‌اند از:

برزآبد- شیرآباد- سنگ زبر- دولت آباد- سرخی- خیر اباد- دستگرد- کی- شمس آباد- پردز- مزرعه نورالله- مزرعه نو – مهر آباد- مهدی آباد- عشق آباد.

روستاهای خان آباد و ممباشی که در طرح هادی مصوب سال ۸۶ جزو محله‌های روستای جندابه به شمار می‌رود.

مردم روستای جندابه خونگرم و مهمان نوازند و اغلب کارگر و کارمند و به طور کلی زحمتکش هستند که از قشر متوسط و ضعیف جامعه محسوب می‌گردند. فاصله روستا تا شهر تودشک ۵ کیلومتر و آسفالته می‌باشد. در روستا مهد کودک گلها و دبستان وحدت وجود دارد و برای ادامه تحصیل به شهر تودشک می‌روند. روستا دارای شورای اسلامی، دهیاری، مخابرات، دفتر پست بانک آی سی تی، بهداری، قرض الحسنه، دفتر فروش نفت، نانوایی، سه تا سوپری، ابزار آلات فروشی، لوله کشی آب و برق، دفتر تاکسی قائم، و مسجد جامع است که بسیج برادران وخواهران و کتابخانه عمومی در مسجد فعالیت دارند.

جمعیت روستا بالغ بر پانصد نفر و بیش از یکصد و ده خانوار است که قشر عظیم آن را جوان ونوجوان تشکیل می‌دهد. روستا دارای برق و آب و گاز و تلفن است. که آب و گاز در سال ۸۶ تکمیل شده است. این گفتمان از سایت جندابه ارائه شده است.

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *