جایزه هانس کریستین آندرسن

جایزه هانس کریستین آندرسن که گاه جایزه نوبل کوچک هم خوانده می‌شود، جایزه‌ای است بین‌المللی که هر دو سال یک بار از طرف دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) به مولفان در زمینه ادبیات کودک تعلق می‌گیرد.

این جایزه در دو گروه اهدا می‌شود: نویسنگان و تصویرگران. جایزه به نام هانس کریستین آندرسن نویسنده دانمارکی است و برنده جایزه خود را از دست ملکه دانمارک دریافت می‌کند.

علاوه بر این جایزه، IBBY هر ساله فهرست افتخاری نیز منتشر می‌کند که شامل آثار برجسته در تألیف، طراحی و ترجمه است.

== داوران جایزه ==

انتخاب نویسندگان و تصویرگران ممتاز برنده جایزه آندرسن تا سال ۲۰۰۲ به عهده هیاتی از داوران بین‌المللی بود که همگی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان (تالیف و تصویر) صاحب‌نظر بودند، از سال ۲۰۰۲ هیات داوران به دو بخش مجزا تقسیم شد: بخشی مسئول داوری تصویر و بخشی در کار داوری تالیف مشغول شدند. از ایران توران میرهادی چهار دوره در سالهای ۱۹۷۶، ۱۹۷۸، ۱۹۸۶، ۱۹۸۸، ثریا قزل‌ایاغ یک دوره در سال ۱۹۹۲، منصوره راعی دو دوره در سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۰، زهره قایینی دو دوره در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴، عضو ایرانی هیئت داوران بوده‌اند.

== برندگان ایرانی جایزه ==

تاکنون از شورای کتاب کودک در ایران، چهار نفر در بخش‌های تالیف و تصویر نامزد جایزه جهانی آندرسن شده‌اند. فرشید مثقالی (تصویر / ۱۹۷۴)، هوشنگ مرادی کرمانی (تالیف / ۱۹۹۲)، محمدرضا یوسفی (تالیف / ۲۰۰۰) و نسرین خسروی (تصویر / ۲۰۰۲). از این میان فرشید مثقالی، برنده جایزه جهانی در بخش تصویر شده و هوشنگ مرادی‎ کرمانی مورد تشویق هیات داوران قرار گرفت.

== برندگان بخش تصویر ==

== جستارهای وابسته ==

* ادبیات کودک و نوجوان

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه رسمی شورای کتاب کودک در ایران
* وب‌گاه رسمی IBBY

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.