تونگا

پادشاهی تونگا کشوری است واقع در قارهٔ اقیانوسیه، اقیانوس آرام جنوبی، در مرکز خط روزگردان.

مجمع‌الجزائر تونگا در حدود یک‌سوم راه از نیوزیلند به هاوائی قرار گرفته‌است. تونگا در جنوب ساموآ و در شرق فیجی واقع شده و بخشی از پولی‌نزی بشمار می‌آید.

پایتخت تونگا، نوکوآلوفا نام دارد و زبان‌های رسمی این کشور تونگایی و انگلیسی هستند. تونگا تنها کشور پادشاهی در اقیانوس آرام است.

== تاریخ ==

تونگا از سال ۱۹۰۰ به صورت تحت الحمایهٔ بریتانیا درآمد، تونگا در ۴ ژوئن ۱۹۷۰ از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

=== شاهان و ملکه‌های تونگا ===

* جرج توپو یکم (۱۸۷۵-۱۸۹۳)
* جرج توپو دوم (۱۸۹۳-۱۹۱۸)
* سالوته توپو سوم (ملکه) (۱۹۱۸-۱۹۶۵)
* تاؤفاآهاؤ توپو چهارم (۱۹۶۵ تا امروز)

== سیاست ==

پادشاه تائوفا آهائو توپوی چهارم در سال ۱۹۶۷ در تونگا به قدرت رسید و کماکان نیز پادشاه تونگا است، در سال ۲۰۰۶ میلادی فلتی سه وله به سمت نخست وزیر انتخاب شد.

== جغرافیا ==

پایتخت این کشور شهر نوکوآلوفا (Nuku’alofa) با ۲۴ هزار نفر می‌باشد. مساحت تونگا ۷۴۸ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۱۲٬۰۰۰ نفر است.

از مهمترین شهرهای تونگا می‌توان، موآ ۳٬۹۰۰ نفر، نیآفو ۴ هزار نفر و هاوه لولوتو ۳ هزار نفر را نام برد. تونگا از ۱۵۰ جزیره تشکیل شده‌است که مهمترین آنها تونگاتاپو، هاپای، واوائو و نیوآ می‌باشند. این کشور پیش از این «جزایر دوستانه» (Friendly Islands) نام داشته‌است. واژهٔ تونگا یک واژهٔ بومی است که از «تو» و «نگا» که ترجمهٔ آن «سرزمین واقع در جنوب» می‌باشد، تشکیل شده‌است.

== تقسیمات کشوری ==

کشور تونگا دارای ۳ ایالت زیر است:

۱ – هاآپای (Ha’apai)

۲ – تونگاتاپو (Tongatapu)

۳ – واوائو (Vava’u)

== اقتصاد ==

واحد پول تونگا، پاآنگا با واحد جزء (سنیتی) نام دارد. از صادرات تونگا، نارگیل، هندوانه، وانیل، ماهی، صنایع دستی و کدو تنبل را می‌توان نام برد که بیشتر آنها به ژاپن صادر می‌شود، همچنین گردشگری نیز از جمله مهمترین صنایع تونگا به شمار می‌رود. تونگا عضو کشورهای مشترک المنافع است.

== مردم ==

۹۹ ٪ نژاد تونگا را قبایل پولینزیایی و تونگایی تشکیل می‌دهند، یک درصد باقی مانده نیز سهم اورپاییان است، همچنین دین ۴۱ ٪ تونگایی‌ها متدیست، ۱۵ ٪ کاتولیک و ۱۳ ٪ را هم مورونها شامل می‌شوند. زبانهای رسمی تونگا، انگلیسی و تونگایی است.

== منابع ==

* (accessed March 7, 2008). – Wikipedia contributors, «Tonga,» Wikipedia, The Free Encyclopedia,

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *