تدفین کشتگان جنگ در دانشگاه صنعتی شریف، اسفند ۱۳۸۴

دفن کشتگان جنگ، در دانشگاه صنعتی شریف (در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۸۴)، باعث بروز اختلافاتی شد. طی این جریان سه پیکر بی‌نشان کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در شبستان شمالی مسجد دانشگاه خاک شدند.

== آغاز ماجرا و قول مسئولین دانشگاه ==

با گسترده شدن زمزمه‌های طرح تدفین شهدا در دانشگاه، واحد صنفی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اقدام به برگزاری یک نظر سنجی با از دانشجویان کرد. علی رغم کوتاه بودن زمان نظرسنجی (۳ ساعت) بیش از ۱۲۰۰ نفر از دانشجویان در آن شرکت کردند. از این بین بیش از ۸۳ درصد از دانشجویان با این طرح مخالف بوده و عده‌ای نیز به آن رای ممتنع دادند.

پس از این اقدام، انجمن اسلامی، طی فراخوانی از دانشجویان خواست تا با برگزاری یک تجمع نسبت به اجرای این طرح به اعتراضی پیشگیرانه دست بزنند. تجمع در ساعت ۱۲ روز ۲۱ اسفند در ساختمان ابن سینا دانشگاه و با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان برگزار شد. پس از ساعتی دانشجویان معترض به سمت دفتر ریاست دانشگاه به حرکت درآمدند و با ادامه تجمع در مقابل این دفتر خواهان حضور دکتر سعید سهراب‌پور، رییس دانشگاه، در جمع خود شدند، خواسته‌ای که برآورده نشد و در مقابل دکتر وثوقی وحدت، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه به نمایندگی از ریاست دانشگاه در جمع دانشجویان حاضر شده و کتبا تعهد داد که این طرح تا پایان تعطیلات نوروزی اجرا نشده و پس از آن نیز در میان دانشجویان به رفراندوم گذاشته شود. این وعده عملی نشد.

== روز تدفین ==

فردای آن روز و علی رغم وعده‌های مسئولین دانشگاه، دانشجویان به هنگام ورود به دانشگاه متوجه تغییراتی در حال و هوای دانشگاه شدند. این تغییرات حاکی از آن بود که طرح تدفین شهدا در آن روز به اجرا در خواهد آمد. نوشته‌های تبلیغاتی بسیج دانشجویی نیز که بر روی دیوارهای دانشگاه نصب شده بود این موضوع را تصدیق می‌کرد.

دانشجویان که تمامی تلاش‌های روز گذشته خود را از بین رفته می‌دیدند، با مراجعه به انجمن اسلامی، خواستار اقدام در جهت برگزاری یک تجمع دیگر شدند. اعضای انجمن نیز که با مشاهده فضا در بهت به سر می‌بردند، با مراجعه مکرر دانشجویان تصمیم به برگزاری یک تجمع دیگر گرفتند. هرچند از شروع اقدام انجمن جهت برگزاری تجمع (ساعت ۹)، تا موعد برگزاری آن(ساعت ۱۱) فرصت کافی وجود نداشت، این تجمع با حضور غیر منتظره بیش از ۵۰۰ دانشجو در مقابل ساختمان ابن سینا برگزار شد.

پس از مدتی تجمع کنندگان که پلاکاردهایی با مضمون «شهادت را دفن می‌کنند» را حمل می‌کردند به سمت مسجد دانشگاه، محلی که برای دفن شهدا در نظر گرفته شده بود حرکت کردند که در این زمان تعداد تجمع کنندگان تا نزدیک به ۸۰۰ نفر نیز افزایش یافت.

پس از مدتی توقف در پشت درهای قفل شده مسجد، با باز شدن این درها، مخالفین به صحن مسجد وارد شده و در مقابل رواقی که عده‌ای مشغول حفر سه قبر در درون آن بودند تجمع کردند. طولی نکشید که موافقین طرح (نیروهای وابسته به بسیج) نیز وارد مسجد شدند.

در طول بیش از چهار ساعت حضور دانشجویان موافق و مخالف، تجمع با برگزاری یک تریبون آزاد با شرکت مخالفین و موافقین، روندی منطقی را طی می‌کرد. اما با حضور ناگهانی حاج سعید حدادیان، مدّاح سرشناس انصار حزب الله در پشت تریبون به ناگاه فضا ملتهب شد. پس از آن نیز دانشجویان با ورود سه تابوت به داخل صحن دانشگاه غافل گیر شدند.

حمل کنندگان تابوت‌ها و نیروهای بسیج، به همراه عده‌ای از همراهان سعید حدادیان (که به لباس شخصی معروفند)، به سرعت به سمت شبستان شمالی که قبرها در آنجا حفر شده و دانشجویان مخالف نیز در همان جا تجمع کرده بودند، حرکت کردند و در حالی که سعی در پراکنده کردن مخالفین داشتند (هنوز در مورد استفاده از اسپری فلفل و ضربات سنگ و چوب و باتوم هیچ گروهی مدرکی اعم از عکس یا فیلم ارائه نکرده‌است، اما مطلب شایع است) خود را به قبرها رسانده و با عجله اقدام به دفن پیکر سه شهید نمودند.

در این روز مهرداد بذرپاش مشاور رییس جمهور، رییس گروه مشاوران جوان محمود احمدی‌نژاد و رییس سابق بسیج دانشجویی دانشگاه در مسجد حضور داشت. (گزارش بی‌بی‌سی)

== پیامدها ==

پس از گذشت تقریباً یک ماه از درگیریها ۱۸ نفر از دانشجویان مخالف به کمیتهٔ انضباطی دانشجویان احضار شدند که در میان آنان سه تن، خود، فرزند شهید بودند. بر اساس برگه‌های احضاریه دانشجویان، تمامی احضار شدگان به اخلال در نظم عمومی دانشگاه متهم شده بودند و تنها یکی از آنها اقدام به ضرب و شتم ریاست دانشگاه را در پرونده خود داشت.

=== صدور حکم کمیتهٔ انضباطی ===

در روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ حکم دو نفر از دانشجویان به طور غیررسمی از طرف رئیس کمیتهٔ انضباطی اعلام شد. یکی از آنها که به اتهام ضرب و شتم رییس دانشگاه با دو ترم تعلیق از تحصیل مواجه شده بود و خود نیز فرزند شهید بود در آخر شب اقدام به خودکشی کرد. پس از آنکه دوستانش از روی بسته‌های قرص متوجه خودکشی او شدند او را به بیمارستان لقمان رساندند. پس از آن این ماجرا این دو حکم لغو و تکذیب شد و حکم کمیته انضباطی افراد دیگر درگیر در ماجرا نیز بسیار سبک بود.

== پیوند به بیرون ==

=== عکس ===

* از آماده‌سازی مراسم تا تدفین

=== رسانه‌ها ===

* گزارش بی‌بی‌سی
* گزارش روزنامهٔ شرق
* گزارش کیهان
* گزارش بازتاب

=== موافقین طرح ===

* وب‌گاه شاهدان شریف

== پاورقی ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *