تبارنامه دودمان پهلوی

تبارنامه توضیحی دودمان پهلوی، یکی از دودمان‌های حاکم بر ایران در سده بیستم:

== رضا شاه پهلوی ==

نوشتار اصلی: رضاشاه پهلوی…

رضا پهلوی هفتمین فرزند عباسعلی بیگ، یاور (سرگرد) در فوج سوادکوه، بود که از همسر چهارم او به نام «نوش آفرین» در ۲۴ اسفند ۱۲۵۴ در آلاشت از توابع سوادکوه مازندران به دنیا آمد. پدرش چند روزی پس از به دنیاآمدن او درگذشت و مادرش با فرزند بیمار خود رضا راهی تهران شد.

رضا شاه در اوان جوانی وارد خدمت در بریگاد قزاق شد و تا مدتها در جنگ و جدالهای نواحی مختلف کشور شرکت نمود. او مدتها بعد با مریم سوادکوهی دختر عموی خود ازدواج کرد و صاحب دختری به نام فاطمه(همدم‌السلطنه) شد .

همسرش چندی بعد درگذشت و او در سال ۱۲۹۵ با تاج‌الملوک آیرملو دختر یاور آیرملو ازدواج کرد که برای او چهار فرزند به نام‌های شمس پهلوی، محمدرضا پهلوی، اشرف پهلوی و علیرضا پهلوی به دنیا آورد. رضا از آن پس مدارج ترقی را با نشان دادن شجاعت و لیاقت نظامی خود طی کرد و به دریافت عنوان خانی، درجه افسری نایل آمد و به درجهٔ میرپنج در بریگاد قزاق رسید.

او با نفوذی که در بین نظامیان و سیاسیون و محافل ملی و میهن‌پرست کشور پیدا کرد، به تدریج به وزارت جنگ و ریاست‌الوزرایی ودر نهایت پادشاهی رسید. با تشکیل مجلس مؤسسان در آبان ۱۳۰۴ سلطنت رضا شاه پهلوی رسمیت یافت. در این هنگام رضا شاه همسر دیگری به نام توران امیرسلیمانی اختیار کرد و از او صاحب یک فرزند به نام غلامرضا پهلوی شد. او پس از جدایی از ملکه توران، همسر دیگری به نام عصمت دولتشاهی اختیار کرد که چند فرزند برای او به دنیا آورد: عبدالرضا -احمدرضا – محمودرضا – فاطمه و حمیدرضا .

رضا شاه ۱۶ سال سلطنت کرد در این مدت تمام کوشش خود را برای خروج ایران از قرون وسطا و نظام جهل و تنگدستی حاکم کرد و عاقبت پس از اشغال کشور توسط قوای بیگانه در ۳ شهریور ۱۳۲۰ ناچار به کناره‌گیری از سلطنت و ترک کشور شد و در سال ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی درگذشت.

== محمدرضا شاه پهلوی ==

=== همسران محمدرضا شاه پهلوی ===

* ملکه فوزیه
* ملکه ثریا اسفندیاری بختیاری
* شهبانو فرح پهلوی (فرح دیبا)

=== فرزندان محمدرضا شاه پهلوی ===

* شهناز پهلوی
* فرحناز پهلوی
* رضا پهلوی
* علیرضا پهلوی
* لیلا پهلوی

== جستارهای وابسته ==

* دودمان پهلوی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.