بورکینافاسو

بورکینافاسو کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن اوآگادوگو است.

نام قدیم این کشور ولتای علیا بود.

== تاریخ ==

بورکینافاسو در گذشته مستعمره فرانسه بود . در دوران مستعمراتی، این کشور نقش ذخیره نیروی کار برای مستعمرات توسعه یاقته تر جنوب را داشت . از زمان کسب استقلال در ۱۹۶۰، این کشور، که در ۱۹۸۴ نامش را به بورکینافاسو تغییر داد، تاریخ سیاسی متلاطمی با یک سری کودتاهای نظامی داشته است.

پس از فشار برای آزادی ( ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ ) قانون اساسی جدیدی در ۱۹۹۱ وضع شد و در ۱۹۹۲ نظام چند حزبی دوباره بر قرار گشت.

== سیاست ==

در قانون اساسی انتخابات با رای تمامی افراد بالغ برای مجمع ۷۷ نفره هر چهار سال و برای ریاست جمهوری هر هفت سال تصریح شده است. اعضای مجلس نمایندگان به طور غیر مستقیم انتخاب می‌شوند. حرب عمده سیاسی (ائتلاف) جبهه مردمی (FP) است.

== جغرافیا ==

این کشور فقیر که در جنوب صحرا واقع شده است. کشوری است محصور در خشکی، که دشتهای پهناور آن، فاقد هرگونه پوشش گیاهی مناسب است.این کشور متشکل از فلاتهای با ارتفاع تقریبی ۵۰۰ متر می‌باشد.

* رودهای مهم: موهون (ولتای سیاه)، ناکامیه ( ولتای سفید)، نازینون ( ولتای سرخ)
* بلندترین نقطه: قله تما با ارتفاع ۷۴۹ متر
* آب و هوا: آب و هوا خشک و داغ است و فقط در علفزار استوایی جنوب میزان بارندگی (۱۰۰۰ میلیمتر ) کافی است. شمال کشور نیمه کویری است.

== تقسیمات کشوری ==

* Boucle du Mouhoun
* Cascades
* Centre
* Centre-Est
* Centre-Nord
* Centre-Ouest
* Centre-Sud
* Est
* Hauts-Bassins
* Nord
* Plateau-Central
* Sahel
* Sud-Ouest

== اقتصاد ==

بور کینافاسو یکی از فقیرترین کشورهای جهان، در دو دهه گذشته گرفتار خشکسالی شدید بوده است . دامداران چادرنشین و کشاورزانی که در حد معیشت زراعت می‌کنند، عمدتا کشت ذرت خوشه‌ای، نیشکر و ارزن را انجام می‌دهند، قسمت اعظم جمعیت را تشکیل می‌دهند .بور کینافاسو اقتصاد خود را برپایه کشاورزی و دامپروری بنا نهاده است. بور کینافاسو نیز پنبه و منگنز و روی صادر می‌شود

== مردم ==

== فرهنگ ==

آنچه تاکنون در مورد چگونگی ورود اسلام به کشور گفته و نوشته شده است، حاکی از ورود این دین توسط بازرگانان و مبلغان نیجر، مالی و غنا به شهرهای جنوب، شمال غربی و شرق کشور می باشد.

در سال های دهه ۱۹۲۰ م، فرمانده اداره امور ولتای علیا (نام پیشین بورکینافاسو)، در گزارشی به فرمانده مستعمرات غرب آفریقا در داکار، از هسته های اسلامی شهرهای بوبودیولاسو، مسافرت بعضی از مسلمانان به حج و رواج کلاس های آموزش قرآن خبر داد.

مذهب به عنوان مؤلفه ای مهم و مؤثر در رفتارهای اجتماعی مردم مطرح می باشد. در این کشور، شاهد یکسری فعالیت های اجتماعی هستیم که انگیزه های مذهبی دارند. بنابراین، دین و مذهب، نفوذ درخور توجهی در عرصه اجتماعی دارد.

از سوی دیگر، با توجه به نوع حکومت، تصمیم ها، رفتارها و سیاست های دولت مردان در زمینه های گوناگون سیاسی و اقتصادی، ارتباطی با ملاحظات مذهبی ندارند و دولت مردان حتی الامکان می کوشند از ورود رهبران مذهبی به مسائل سیاسی با انگیزه های دینی و مذهبی جلوگیری نمایند.

برخی از تشکیلات مذهبی، از نظر دولت به رسمیت شناخته شده اند و در مراسم رسمی از نمایندگان آنها دعوت به عمل می آید. این گروه ها عبارت اند از: تیجانیه، جماعت اسلامی، وهابیون، احمدیه.

فرقه تیجانیه، یکی از تشکیلات با نفوذ و دارای پیروان زیاد در بورکینافاسو به شمار می رود. این فرقه نزدیک به هشتاد سال پیش توسط فردی به نام «ابوبکر مایگا» از قبیله مارانشی در بورکینافاسو پایه گذاری شد.

مایگا به مرور به تبلیغ و نشر دین اسلام پرداخت و در نتیجه تلاش های وی، افرادی به دین مبین اسلام مشرف شدند.

یکی دیگر از رهبران تیجانیه در بورکینافاسو، «شیخ محمد مایگا» بود. وی فرزند بزرگ شیخ ابوبکر بود که به جای پدر، رهبری جریان تیجانیه رابه عهده گرفت. با تلاش وی، دولت فرقه تیجانیه را به رسمیت شناخت.

یکی دیگر از تشکل های اسلامی در بورکینافاسوف جنبش وهابیت می باشد. این جنبش در سال های دهه ۱۹۶۰ م توسط فردی بهنام «محمد کوته»، که به تجارت با بازرگانان سعودی مشغول بود، از طریق شهر بوبو وارد بورکینافاسو شد. وی با برخورداری از حمایت و امکانات مالی عربستان، به جذب پیروان بیش تر در بورکینافاسو پرداخت.

فرقه احمدیه، فعالیت خود را در سال ۱۹۸۹ م به طور رسمی در واگادوگو آغاز نمود. رئیس این فرقه، «شیخ محمد ادریس» و معاون وی، «تاریک محمود» (هر دو پاکستانی الاصل) می باشند.

مبلغان این فرقه، در مرکز تربیت مبلغان فرقه احمدیه در غنا آموزش و دوره دیده اند.

جماعت اسلامی، یکی از تشکیلات اسلامی و با سابقه در بورکینافاسو می باشد. این تشکیلات توسط امامان مساجد و پیرمردان به روش قدیمی اداره می شود.

این تشکیلات، با وجود قدمت فعالیت، قادر به جذب نیروهای روشن فکر و جوان نیست. از این رو، روز به روز از قدرت و نفوذش در کشور کاسته می شود.

انجمن اسلامی دانشجویان و دانش آموزان، تشکیلاتی نسبتاً جدید، فعال و پر تحرک می باشد که تلاش خود را با هدف جذب جوانان و تربیت آنها از طریق مدارس و دانشگاه متمرکز نموده است و تاکنون نیز به پیشرفت های چشم گیری دست یافته اند.

بیش تر اعضای این انجمن، دارای تحصیلات عالی و مشاغلی در وزارت خانه ها و دوایر دولتی می باشند. آنها از نظر بنیان های عقیدتی، ضعیف، ولی مشتاق فراگیری و آشنایی با اسلام هستند.

به طور کلی، اعیاد و روزهای تعطیل در بورکینافاسو، به دو مناسبت اسلامی و ملی می باشد. عید فطر، عیدقربان و میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص)، از جمله اعیاد مذهبی مسلمانان بورکینافاسو به شمار می رود که در این روزها، مراسم با شکوهی برگزار می شود.

در این میان، لازم است به جشن میلاد پیامبر(ص) اشاره نمود که هر ساله با شکوه ویژه ای در میان مسلمانان در مساجد شهرهای گوناگون بورکینافاسو برپا می گردد. روزهای یاد شده در بورکینافاسو، تعطیل رسمی می باشد.

== آموزش ==

* میزان با سوادی: ۱۸.۲ % (۱۹۹۰).
* سنین تحصیل اجباری: (فرضا ) ۷ تا ۱۴ سال.
* تعداد دانشگاه : ۱٫

== دفاع ==

* کل نیروهای مسلح : ۸,۷۰۰ (۱۹۹۱).
* خدمت سربازی : ندارد.

== مشخصات آماری ==

نام رسمی

* بورکینافاسو ( ولتای علیای سابق)(Burkina Faso)
* عضو : سازمان ملل متحد، سازمان وحدت آفریقا، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا
* مساحت : ۲۷۴٬۰۰۰ کیلو متر مربع
* خط ساحلی : خط ساحلی ندارد
* مختصات جغرافیایی : ۱۳ درجه شمالی و ۲ درجه غربی
* جمعیت : ۱۳٬۲۲۸٬۰۰۰ نفر
* پایتخت : اوآگادوگو
* شهرهای عمده : بوبودیولاسو، کودوگو، اهیگویا، بانفورا
* زبان : فرانسوی (رسمی)، موسی، فولانی
* مذهب : عقاید محلی، اسلام
* امید طول عمر : ۴۷,۲ سال
* رشد سالانه جمعیت : ۲,۵۷ % درصد
* واحد پول : فرانک Communaute Financiere Africaine franc

== منبع ==

* http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=بورکینافاسو&SSOReturnPage=Check&Rand=0

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.