بهداشت حرفه‌ای

بهداشت حرفه‌ای عبارت است از سلامت جسمی روحی و روانی نیروی کار است و زیرمجموعه آن بهداشت صنعتی، بهداشت کار و غیره می‌باشد.

در بهداشت حرفه‌ای بر سلامت فرد شاغل تکیه می‌شود. در یک تیم بهداشتی در کارگاه افراد ذیل تخصص دارند: ۱- متخصص بهداشت حرفه‌ای ۲- متخصص ایمنی صنعتی ۳- متخصص طبکار ۴- متخصص روانشناسی صنعتی ۵- ادیولوژیست ۶- اپتومتریست ۷- متخصص آمار ۸- و … r در بهداشت حرفه‌ای ضمن ایمن تر کردن محیط کار شرایط برای آسان تر شدن کار نیز فراهم می‌شود

اهداف کلی بهداشت حرفه ای تأمین، حفظ و ارتقای وضعیت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار و انتخاب کارگر متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را دارد، از جمله اهداف بهداشت حرفه ای به شمار می روند. اشاره می گردد که منظور از بیماری‌ها و حوادث شغلی آنهایی هستند که در حین انجام کار و بواسطه آن رخ می دهند. از جمله آنها می توان به کری‌های حرفه ای ناشی از صدای غیر مجاز، بیماری‌های پوستی و ریوی، سرطان‌های شغلی و سایر بیماری‌های ناشی از عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی و غیره اشاره نمود.

وظایف متخصصین بهداشت حرفه ای در راستای سیستم‌ها و برنامه‌های اجرایی بهداشت حرفه ای، رئوس توانایی‌ها و وظایف متخصصین آن عبارتند از : ۱٫ شناسایی، اندازه گیری، ارزشیابی و کنترل عوامل زیان آور محیط کار از طریق طراحی و نظارت بر ایجاد سیستم‌های فنی تأمین بهداشت نظیر طراحی روشنایی، طراحی سیستم‌های تهویه صنعتی، طراحی سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و غیره. ۲٫ بررسی نحوه انجام کارها از نظر اصول ایمنی و ارگونومیک کار و ارایه روش‌های صحیح انجام آنها. ۳٫ طراحی و نظارت بر ایجاد پست‌های کار ارگونومیکی نظیر پست‌های کار کامپیوتری، پست‌های کار مونتاژ، پست‌های کار تحریری، طراحی ارگونومیکی ابزارهای کار دستی، کنترل‌ها و نشانگرها و ….. ۴٫ آموزش نکات ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کار به کارگران ۵٫ تأمین، آموزش و نظارت بر نحوه استفاده از وسایل حفاظ فردی توسط کارگران.

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *