بنین

جمهوری بنین {فرانسوی|République du Bénin} کشوری است واقع در غرب آفریقا و ناحیه‌ای موسوم به ساحل غربی که به صورت نوار باریکی از خلیج بنین به سوی شمال کشیده شده‌است، از شمال به کشور نیجر و از شرق به نیجریه و از جنوب به خلیج بنین، از غرب به کشور توگو و از شمال غربی به بورکینافاسو محدود است.

پایتخت آن پورتو نووو است. نام پیشین این کشور داهومی بوده‌است. با ۷۳۴ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت بنین ۱۱۲،۶۲۲ کیلومتر مربع و جمعیت این کشور ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر است.

مهم‌ترین شهرهای بنین نیز کوتونو با ۸۱۸ هزار نفر، پاراکو با ۲۲۷ هزار نفر، جوگو با ۲۰۶ هزار نفر و آبومی با ۱۲۶ هزار نفر می‌باشد.

== تاریخ ==

بنین که تا سال ۱۹۷۵ داهومی نامیده می‌شد و یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، بقایای سلطان نشینی است به نام فون که در سده هفتم در اطراف شهر آبو پدید آمدو به مرور بر وسعت خود بسوی شمال و جنوب افزود.

== سیاست ==

بنین از کشورهای مستعمرهٔ فرانسه در غرب آفریقا بوده‌است، این کشور در ۱ آوت ۱۹۶۰ از فرانسه زیر نام داهومی (Dahomey) اعلام استقلال کرد. متیو کریکو در سال ۱۹۷۲ قدرت را در دست گرفت، و در سال ۱۹۷۵ نظام تک حزبی به نام حزب انقلاب مردمی بنین در این کشور برقرار شد، در سال ۱۹۹۰ فعالیت احزاب سیاسی در این کشور قانونی اعلام شد و در سال ۱۹۹۱ نیکفور سوگلو به عنوان رئیس جمهور انتخاب و به عنوان ائتلاف سه حزبی در مسند قدرت قرار گرفت. او در سال ۱۹۹۳ به حزب رنسانس بنین (Benin Renaissance Party) پیوست. در انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی یایی بونی به عنوان رئیس جمهور بنین انتخاب شد.

== تقسیمات کشوری ==

کشور بنین دارای ۱۲ ایالت می‌باشد:

# – آلیبوری (Alibori)
# – آتاکورا (Atakora)
# – آتلانتیک (Atlantique)
# – بورگو (Borgou)
# – کالینس (Collines)
# – دونگا (Donga)
# – کوفو (Kouffo)
# – لیتورال (Littoral)
# – مونو (Mono)
# – اومه (Oueme)
# – پلاتئو (Plateao)
# – زو (Zou)

== جغرافیا ==

این کشور که قبلاً «داهومی» نامیده می‌شد، سرزمین کوچکی بین نیجریه و توگو است.

در شمال غرب کوه آتاکورا قرار دارد. در شمال شرق، جلگه‌ها به سوی دره نیجر متمایل است. فلاتهای مرکزی بنین به منطقه کم ارتفاع حاصلخیزی در جنوب منتهی می‌شود. در پشت جلگه‌ای ساحلی و باریک مردابها جای دارند.

* رودهای مهم: ومه، نیجر.
* بلندترین نقطه: گرانکوه آتاکورا با ارتفاع ۳۵ متر.
* آب و هوا :آب و هوای آن گرم و مرطوب در جنوب همراه با باران بسیار که به آن نوعی آب هوای شبه استوایی می‌بخشد. هر چه از جنوب به سمت شمال کشور پیش برویم از مقدار بارندگی‌ها کاسته می‌شود. از این رو پوشش گیاهی آن از جنگل‌های استوایی در جنوب و بوته زارها در شمال در اختلاف است.

== اقتصاد ==

واحد پول بنین، فرانک سی اف آ با واحد جزء (سانتیم) می‌باشد. صادرات بنین را نفت، پنبه، روغن نخل، دانه‌های روغنی و کاکائو تشکیل می‌دهند. بنین یکی از اعضای اتحادیهٔ آفریقاست

== مردم ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.