بندر انزلی

بندر اَنزَلی یکی از شهرهای ساحلی دریای خزر در استان گیلان است، بندرانزلی بزرگترین و اولین بندرشمالی ایران، درحاشیه دریای خزر قرارداشته و از این بندر با نام انزلی بارها درتاریخ یادشده وطی قرون متمادی راه مهم ارتباط اقتصادی با تمدن مشرق و مغرب زمین محسوب می‌شد . .

=== درباره نام بندر انزلی ===

در دوران سلطنت خاندان پهلوی اسم آن به «بندر پهلوی» تغییر داده شده بود ولی پس از انقلاب ۵۷ اسم دیرین خود -«انزلی» – را بازیافت. از میان تعریف های مختلف که در بارده واژه «انزلی » وجود دارد قابل قبول ترین معنی «انزل به معنی لنگر» انزلی = لنگرگاه و «انزل = انشان» می‌باشد که کلمه انزلی تحریف شده «انزان – انشان» به معنی گذرگاه و دروازه است که می بینیم از گذشته نیز انزلی را دروازه اروپا و ایران می نامیدند و در بسیاری از نوشته ها هم آمده است و واژه غازیان را می توان جمع بغاز یعنی تنگه و جمع غازی به معنی جنگجویان دانست . در زبان یونانی نیز واژه هایی نظیر «انزلیوس و انزلیا » وجود دارد به معنی « مرداب » که این دیدگاه را به وجود می آورد که نام این منطقه که صاحب یکی از بزرگترین مرداب های جهان «مرداب انزلی» است به زمانی قبل از آغاز شهرنشینی در این منطقه باز میگردد .زیرا پیدایش جزیره و مرداب دراین منطقه از قدمتی ۱۵۰۰۰ ساله برخوردار است . و میتواند نامگذاری این منطقه به دورانی به مراتب کهن تر بازگردد .

== موقعیت جغرافیایی ==

بندر انزلی در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه واقع شده است وارتفاع آن از سطح دریا منهای ۲۶ متر می باشد . بندرانزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می باشد. شهرستان بندرانزلی در ناحیه ای کاملاً جلگه ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب می باشد .بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا( ۴۰ کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد. نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است . فاصله بندرانزلی تا تهران ۳۸۰ کیلومتر، تا مرکز استان ۴۰ کیلومتر و تا اولین فرودگاه ۳۵ کیلومتر می باشد. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل مرطوب ساحلی بوده که در فصول مختلف سال شرایط آب و هوای مطلوبی را دارا می باشد. میزان بارندگی شهرستان بسیار بالا بوده به طوری که سالیانه متوسط ۱۸۹۲ میلی متر بارندگی دارد بیشترین بارندگی در ماه های شهریور و مهر با ۴۴۰/۹ میلی متر گزارش گردیده است . میزان رطوبت نسبی سالیانه به طور متوسط حدود ۷۱ تا ۹۷ درصد و درجه حرارت محیط زیست بین ۳/۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در نوسان بوده است.

=== پر باران ترین شهر ایران ===

بندر انزلی که از گذشته عنوان پر باران ترین شهر ایران را داشته است . به گفته رییس اداره هواشناسی بندرانزلی در سال ۱۳۸۹ : میانگین بارش ۵۰ ساله انزلی ۱۸۵۰ میلی متر بوده است و در سالهای( ۱۳۷۶، ۱۳۷۹ ، ۱۳۸۳ و ۱۳۸۵) حتی بارش های بالای دو هزار میلی متر را نیز تجربه کرده است .

== انزلی‌شناسی ==

بندرانزلی اززیباترین شهرهای ایران است که در آن مرداب، دریا، ساحل و چمن‌زار بایکدیگر تلاقی می‌کنند وچشم اندازی بدیع وخیال انگیز می‌آفریند. بندر انزلی باداشتن جاذبه‌های دل انگیز وطبیعی سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر از اقصی نقاط کشور وجهانگردان خارجی است. بندرانزلی به علت دارابودن شرایط اقلیمی خاص وداشتن وجه تشابه بازیباترین شهرهای جهان توانسته تاکنون با شماری ازاین شهرها از کشورهای فرانسه، ایتالیا، لهستان و … توافق نامه خواهرخواندگی امضاء کند.

یکی دیگرازویژگی‌های منحصر به فرد این بندر داشتن قابلیت‌های بالقوه درزمینه‌های علمی، هنری وورزشی است که درکسب افتخارات داخلی وبین اللملی سهم به سزائی داشته . داشتن نرخ بالای تحصیلات وارتباط وتعامل بسیار با گردشگران داخلی وخارجی باعث رشد فرهنگی شهروندان شده‌است.

=== انزلی چی ===

ساکنین بندر انزلی را انزلی چی به معنی اهل انزلی خطاب میکنند . در برهان قاطع جسته و گریخته، به چند واژه دیلمی اشاره شده که از لحاظ سیر تحول تاریخی می‌توانند قابل توجه باشند : پسوند “-چه” که همان “-یج” امروزین در گویشهای شمالی ایران است و پسوندی است برای انتساب به محل (مانند “یوشیج” – “اهل یوش”). اگرچه در تمامی نقاط شمالی ایران امروزه همان “-یج” (به استثنا تالشی “-ژ”) به کار می‌رود اما پسوند “-چی” نیز در اصطلاح معروف “انزلی چی” (اهل انزلی) میتواند از همین ریشه باشد. ریشه این پسوند از “چیت” باستانی ایران است که در زبان فارسی به صورت “-زی” در آمده است (مانند: “رازی” – اهل ری، منسوب به شهر ری)..”

=== جمعیت شهری ===

جمعیت شهری بندرانزلی بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۰٬۶۴۳ نفر بوده است. و مساحت آن بالغ بر ۲۷۵ کیلومتر مربع میباشدکه سهم مساحت شهری آن ۴۹٫۳۱ کیلومتر مربع بوده بطوریکه ملاحظه میشود بندرانزلی ازنظرتمرکز جمعیت یکی از متراکم ترین شهرهای ایران است.

=== شغل مردم بندر انزلی ===

در گذشته شغل اکثریت مردم بندر انزلی صیادی (ماهی‌گیری) بوده‌است . برنج کاری و کشاورزی نیز از دیگر مشاغل سنتی بندر انزلی محسوب می‌شود .امروز مردم این شهر بیشتر به مشاغل اداری، دولتی و آزاد اشتغال دارند.

=== سوغات بندر انزلی ===

انواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی این شهرستان است ولی انواع سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد . بندر انزلی مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبین و همچنین صنایع مروار بافی است. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات و یا تهیه خوراکی های محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است .

== اقتصاد بندر انزلی ==

با توجه به وجود اداراتی نظیر :

* شیلات
* گمرک
* بنادر و کشتیرانی

و با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی قطب اقتصادی و صنعت گردشگری استان گیلان و شمال کشور محسوب میگردد .

=== منطقه آزاد بندر انزلی ===

بنا به تعاریف بین المللی منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است که از شمول برخی ازمقررات جاری کشور متبوع خارج بوده وبا بهره گیری از مزایایی نظیر معافیتهای مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، عدم وجود تشریفات زاید ارزی، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می نماید.

==== اطلاعات تکمیلی ====

این منطقه شامل محدوده وسیعی از شهربندر انزلی به مساحت ۳۲۰۰ هکتار خشکی و ۴۰ کیلو متر مربع آبی ، که منطقه ویژه اقتصادی سابق، شهرک زیبای صنعتی حسن رود و محدوده بندری اداره کل بنادر وکشتیرانی گیلان را نیز دربر می گیرد. این امر مطلوبیت و جاذبه منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی و اختیارات قانونی آن را برای ارائه تسهیلات در زمینه تخلیه و بار گیری و سایر امور ارتقاء داده است. منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی در دو قسمت جداگانه در شرق و غرب شهرستان بندر انزلی ایجاد می شود و هر یک از مناطق پتانسیل خاص خود را دارد که ذیلاً به آن اشاره گردیده است پتانسیل قسمت شرقی شامل تاسیسات بندری و گمرک، شهرک صنعتی، اراضی منابع طبیعی و مجاورت با تالاب انزلی می باشد پتانسیل قسمت غربی شامل اراضی مناسب طبیعی، تراکم کم جمعیت و مناطق مسکونی، غالب زمین های زیر کشت برای صیفی کاری و باغات و کم ترین مقدار زمین جهت شالی کاری، دسترسی به ساحل مناسب و وجود اماکن و تاسیسات تفریحی و توریستی در منطقه .

=== بندرگاه کاسپین در محوطه منطقه آزاد انزلی احداث میشود ===

بندر کاسپین انزلی دارای زمینی به مساحت ۳۷۰ هکتار و ۲۲ پست اسکله و ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون تن کالا در یک شیفت کاری خواهد بود .

همچنین این بندر دارای دو موج شکن است که هریک به طول ۱/۶ کیلومتر می باشد .

بندر کاسپین قابلیت پهلوگیری کشتی هایی با آبخور ۹ متر و ظرفیت ۱۲ هزار تن کالای تجاری و ۲۰ هزار تن کالای نفتی را خواهد داشت .

از مهمترین مزایا و امکانات این بندر را می توان به دارا بودن ترمینال های نفتی، فله خشک، راه آهن، کانتینری، بار و مسافر و همچنین ایجاد مراکز تعمیراتی، پشتیبانی برای کشتی های داخلی و خارجی اشاره کرد .

== اولین های بندر انزلی دروازه ایران و اروپا ==

بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران و اروپا را یدک میکشید . موقعیت استراتژیک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهرهای ایران با فرهنگ و دستآورد های غربی آشنا شوند و در بسیاری از موارد جزع اولین ها باشد – :

* روشنائی برق قبل از سال ۱۲۷۹خورشیدی بعنوان اولین شهردرایران که دارای روشنایی گردید .
* گمرک بندرانزلی، دارای پیشینه‌ای بیش از ۳۰۰ سال است .
* اداره شیلات بندرانزلی، بیش از ۱۵۰ سال پیشینه دارد .
* اولین بلدیه درایران که اکنون بنام شهرداری مستعاراست دراین شهر تاسیس گردید۱۲۷۶هجری شمسی .
* آموزش وپرورش قبل از سال ۱۲۷۱ خورشیدی و اکابر شبانه آن هم دروس دبیرستانی قبل از سال ۱۲۹۰ خورشیدی اولین شهری که بعد از تهران صاحب اولین دبیرستان دخترانه شد .
* چاپخانه قبل از سال ۱۲۸۶ خورشیدی .
* بهداری قبل از سال ۱۲۷۶ خورشیدی که بوسیله بلدیه اداره میشد .
* شیروخورشیدی سرخ( جمعیت هلال احمر ) ۱۳۰۴ خورشیدی .
* تلفن قبل از سال ۱۲۷۷ شمسی وپست وتلگراف نیز جلوتر ازبسیاری شهرهای ایران .
* نظمیه ( شهربانی ) قبل از سال ۱۲۸۶ خورشیدی
* راه آهن حدود سال ۱۲۶۹خورشیدی دریکی از روستاهای انزلی .
* هواشناسی قبل از سال ۱۲۸۰ خورشیدی .
* اولین پل متحرک ایران ۱۳۱۴ .
* سردخانه نخستین بار در انزلی و حسن کیاده .
* اولین سردخانه صنعتی ۱۲۹۰ به منظور نگهداری مواد غذایی در بندر انزلی ساخته شد .
* اولین خطوط هوایی در بندر انزلی به وجود آمد در زمین معروف به زمین طیاره . اولین پرواز در ایران از بندر انزلی به تهران و سپس به اصفهان صورت گرفت .
* اتومبیل برای اولین بار درانزلی مشاهده شده است ۱۲۷۹ هجری شمسی.
* اولین کارخانه سوسیس سازی ۱۳۱۷ شمسی
* اولین کارخانه چوب بری و لیموناد سازی، تصفیه خانه نفت، برنجکوبی در این شهر راه اندازی شد .
* اولین سالن نمایش تئاتر واولین استدیو فیلم سازی به همت ابراهیم مرادی اولین کارگردان سینمای بلند ایران

=== عکسهای قدیمی و تاریخی از بندر انزلی ===

پرونده:Bandarpahlavi23.jpg|اولین پل متحرک ایران۱۳۲۳ پرونده:Bandarpahlavi322.jpg|میدان پهلوی۱۳۲۳ پرونده:Anzali1252.jpg|بندر انزلی۱۲۵۲ هجری شمسی پرونده:Bandaranzaliold1.jpg|بندر انزلی پرونده:Caspino-Bandar-e-anzali-batdavvar-30-2.jpg|تاکسی شهری بندر انزلی پرونده:ANZALIBOLVAR.jpg|۴ کودک در بلوار انزلی

== اماکن دیدنی و تاریخی بندر انزلی ==

=== آلبوم تصاویر اماکن دیدنی بندر انزلی ===

پرونده:Ghoroob e Anzali 1.JPG|غروب ساحل پرونده:Anzali lagoon2 Barry Kent.jpg|مرداب انزلی پرونده:Anzali lagoon Barry Kent.jpg|مرداب انزلی پرونده:موج‌شکن انزلی.jpg|موج شکن پرونده:Anzali cementery2 Barry Kent.jpg|آرامگاه سربازان لهستانی پرونده:Bolvaranzali.jpg|نمای بیرونی از بلوار انزلی پرونده:Sahel anzali 1350.JPG|ساحل قدیم انزلی

== ساختمان‌های قدیمی بندر انزلی ==

بندرانزلی سابقاً دارای چندین قلعه و باستیان نظامی و چند منار بوده است که متأسفانه به جز یک مناراز بقیـه آثاری به جای نمانده است . ناگفته نماند که هم اکنون در انزلی ساختمان هائی با قدمت ۱۲۰ تا ۱۵۰ سال نیز به چشم می خورد .

* دیرینه ترین سازه ای که تا کنون پابرجاست فانوس دریایی (مناره)می باشد که در سال ۱۸۱۵ میلادی ساخته شد و در مرکز شهر قرار دارد.

* عمارت معتمدی( شهربانی سابق و فرماندهی نیرو های انتظامی فعلی ) در بلوار فوقانی است که قدمتی همانند برج ساعت( مناره) دارد .

* محل ترنم موزیک که به حافظیه معروف است .

* ساختمان شهرداری بندر انزلی .

* کاخ میان پشته که از لحاظ معماری دارای اهمیت میباشد که البته بنای اصلی این کاخ قدمتی بسیار بیشتر از این بنای معماری دوران پهلوی دارد .

* سمت غرب ساختمان دادگستری، ساختمان فند چنان – جنوب غربی میدان، ساختمان داود زاده از جمله بناهائی است که بین سالهای ۱۳۰۴ – ۱۳۰۶ شمسی ساخته شده است .

* ساختمان چهارطبقه معروف به ساختمان حاجی علی عباس رمضانی درجنب میدان خمینی که درسال ۱۳۱۹ شمسی به مبلغ ۴۰۰۰۰ تومان ازطرف دولت خریداری ومحل استقراردادگستری وثبت واسناد انزلی شد واکنون جزء آثار حفاظت شده ودرفهرست آثارمیراث فرهنگی ثبت شده‌است .

* ساختمان داوود زاده با پنج طبقه وبانمای آجر که امروزه به عنوان مهمان‌پذیر ودرمیدان خمینی به نام هتل گلسنگ معروف است. سه – ساختمان دوطبقه‌ای که درجنب شیلات انزلی قرارگرفته ودارای کنده کاری سیمان است(که این ساختمانها امروز تخریب شده است) وهمچنین درست روبروی همین ساختمان بنای دوطبقه‌ای بانمای زیبا وجود دارد که به گراند هتل معروف است که آن هم به دلیل بی توجهی مسولین در حال نابودیست.

* بنای تاریخی بانک ملی انزلی در میدان اصلی این شهر به رغم ثبت در فهرست آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور به دلیل بی توجهی مسئولان در معرض خطر تخریب قرار دارد.این بنای زیبای آجری به بناهای دوران پهلوی باز میگردد .

=== عکس از بناهای تاریخی ===

پرونده:۳۸۹۰۱۶۵۹٫jpg|بنای شهرداری بندر انزلی ۱۲۷۶ پرونده:Bandaranzalibank.jpg|ساختمان بانک ملی بندر انزلی پرونده:۰۳٫jpg|نمایی از ساختمان شهرداری از داخل بلوار انزلی

== ورزش انزلی ==

بندر انزلی با بیش از ۱۴۰۰۰ ورزشکار سازمان یافته با نسبت جمعیت شهری مقام اول کشور را از لحاظ تعداد ورزشکار به خود اختصاص داده است .

=== رشته های ورزشی ===

باشگاههای ورزشی متعددی در انزلی در زمینه های فوتبال، بدنسازی، فوتسال، شنا، تکواندو، بسکتبال، نجات غریق، واترپولو، قایقرانی، بوکس، کاراته و… فعالیت می نمایند. ورزشکاران شهر انزلی در رشته های مختلف همواره در سطح اول کشور ایفای نقش میکنند، از جمله قهرمانان قایقرانی این شهر هر سال از مسابقات قایقرانی آسیایی همواره افتخارات متعدد و مدالهای رنگارنگی را به ارمغان می آورند .

=== باشگاههای ورزشی ===

در شهر انزلی باشگاههای متعدد ورزشی مشغول به فعالیت هستند که برخی از آنها عبارتند از :

=== مشاهیر ورزش بندر انزلی ===

برخی از مشاهیر برجسته ورزش بندر انزلی اعبارتند از :

* عزیز وکیل منفرد : قهرمان دو مارتن ایران و موسس باشگاه گیو بندر انزلی .
* سیروس قایقران : کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران
* غفور جهانی : مهاجم اسبق تیم ملی ایران که فوتبال ایران با گل خود راهی جام جهانی فوتبال کرد .
* حیدر شنجانی : قهرمان و رکورد دار شنا
* حسین اغماض : قهرمان بوکس آسیا و جهان
* جاسم ویشگاهی: قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کاراته ایران

و قهرمانان و مدال آوران متعدد این شهر ورزشی

=== گالری تصاویر باشگاههای ورزشی بندر انزلی ===

پرونده:Jamepahlavi-malavan.jpg|ملوان بندر انزلی پرونده:۰۴-malavan1.jpg|جلد مجله دنیای ورزش پرونده:۰۱-aziz-ghafor.jpg|عزیز اسپندار و غفور جهانی پرونده:Malavananzali.jpg|ملوان نیروی دریایی انزلی پرونده:Boks anzali.jpg|انزلی قطب بوکس ایران

== محلات بندر انزلی ==

== روستاهای بندر انزلی ==

=== آلبوم تصاویر از روستاهای بندر انزلی ===

پرونده:Karkan ir 0170.jpg |روستای کرکان بندر انزلی پرونده:Karkan.ir 0003.jpg |روستای کرکان بندر انزلی

== هتل های بندر انزلی ==

لیست اسامی هتل های بندر انزلی عبارتند از :

* سفیدکنار
* آبشار
* بزرگ
* گل سنگ
* سبلان
* مجتمع جهانگردی غرب انزلی
* هتل جهانگردی نمونه انزلی
* نرگس زیبا کنار
* ایران
* سپیدکنار متین
* همت

== ادارات و سازمان های دولتی ==

* شیلات بندر انزلی
* گمرکات بندر انزلی
* بنادر وکشتیرانی بندر انزلی
* هواشناسی استان گیلان
* اداره مخابرات بندرانزلی
* سازمان منطقه آزاد بندر انزلی

== دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ==

* دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی
* پردیس بین‌المللی منطقه آزاد بندرانزلی
* آموزشکده دریایی شهید خدادادی بندرانزلی
* دانشگاه جامع علمی کاربردی بندرانزلی
* دانشگاه پیام نور واحد بندرانزلی
* موسسه آموزش عالی کوشیار بندرانزلی
* واحد بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی

== جستارهای وابسته ==

* استان گیلان
* نمایندگان بندر انزلی در مجلس شورای ملی
* نمایندگان بندر انزلی در مجلس مؤسسان
* مرداب انزلی
* تختی بندر انزلی

* مناره انزلی
* کاخ میان پشته
* ملوان بندر انزلی
* عزیز طویلی
* شهرداران بندر انزلی

== پانویس ==

=== [منابع برای] مطالعه بیشتر ===

* کتاب تاریخ انزلی نوشته عزیز طویلی شامل ۹ جلد

== پیوند به بیرون ==

* وضعیت آب و هوای انزلی در این لحظه
* نقشه ماهواره ای و گردشگری راه های شهر بندر انزلی
* شهرمن انزلی؛ پورتال شهرستان بندرانزلی
* سایت گروه فرهنگی اجتماعی کاسپینو
* اطلاعات گردشگری شهرستان بندر انزلی
* سایت رسمی شهرداری بندر انزلی
* سایت رسمی منطقه آزاد انزلی
* وب سایت تالاب انزلی
* دستنوشته های انزلی چی ها وارش
* سایت هواداران باشگاه ملوان بندر انزلی
* عکس‌های انزلی
* سایت جامع ایرانی
* گالری آنلاین هنر انزلی
* همایش منظر شهری بندرانزلی
* وبگاه روستاهای بندرانزلی
* سایت شهرداری بندر انزلی
* اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان
* انزلی چی .کام
* سایت رسمی باشگاه ملوان بندر انزلی
* دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی
* احمد عاشورپور
* وزارت راه و ترابری هواشناسی استان گیلان
* ایسنا گیلان
* سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی بندر انزلی
* انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.