بلداجی

شهر بُلْداجی یکی از شهرهای شهرستان بروجن، استان چهارمحال و بختیاری و مرکز بخش بلداجی است. نام قدیمی آن بولداشی بوده است{مدرک}.

این شهر در فاصله تقریبی ۳۵ کیلومتری جنوب غربی بروجن قرار دارد. جمعیت آن ۱۱،۷۴۰ نفر است (برآورد سال ۱۳۸۳). در کنار این شهر تالاب بین‌المللی چغاخور قراردارد و امامزاده حمزه علی که است در کنار این شهر پذیرای هزاران زائر از سراسر کشور است.

شهرت گز بلداجی هم جهانی شده و یکی از بهترین سوغات استان چهارمحال بختیاری و حتی کشور است . مردم بلداجی به زبان فارسی و ترکی تکلم می‌کنند، ترکان بلداجی اصالتاً از بازماندگان طایفه بولوردی صفی‌خان قشقایی هستند که در دهه‌های گذشته از خرابه‌های صفی‌آباد به بختیاری کوچ نموده‌اند.

در نزدیکی این شهر شهرکی نیز به نام شهرک گلخانه‌ای بلداجی بنیاد شده.

از سوغاتی‌های مهم شهر بلداجی می‌توان گز و پولکی و نبات را نام برد. از جاهای دیدنی این شهر امامزاده حمزه علی علیه السلام (از نوادگان امام سجادعلیه السلام) و تالاب چغاخور می‌باشد .

== چهره‌های مشهور ==

* مرحوم حمید حاتمی از قضات دادگستری

حج اسلام حشمت الله علوی و یدالله رحمانی، فرمانده شهید جهانگیر جاوید، سیروس برنا نماینده دوره ی هشتم مجلس شورای اسلامی، قدرت الله علوی اولین معلم شهر، مرحوم قدرت الله صباغی تعزیه خوان معروف .

= شعرای شهر =

مرحوم داراب آبسالان، مرحوم نادعلی طهماسبی(فرشید)، زهراطهماسبی

== منابع ==

* آمارنامه استان چهارمحال و بختیاری-مرکز آمار ایران ۱۳۸۰-۱۳۷۰
* مختصات و ارتفاع

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *