بخش انارک

انارک (anarak)، یکی از بخش‌های شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان می باشد.

این بخش با وسعت ۱۸۰۰۰ کیلومتر مربع،پهناور ترین بخش کشور است و از شمال به استان سمنان، از جنوب به استان یزد و شهرستان اردکان، از شرق به شهرستان خور و بیابانک و از غرب به بخش مرکزی شهرستان نایین منتهی میشود.

==شهر انارک==

شهر انارک مرکز بخش انارک است.

در مورد تاریخ اولین سنگ بنایش سخنها زیاد به میان آمده. به نقلی تاریخ این شهر به زمان ساسانیان برمیگردد که واحه‌ای بر سر راه معدن سرب و نقره نخلک بوده‌ است. در دوران استیلای تازیان و پس از آن تا حدود اواخر دوران قاجاریه انارک بعنوان چهارراه ارتباطی مورد توجه بوده است. مسیری که از جنوب کشور آغاز و به ورامین و تهران ختم میشد. هم اکنون نیز استانهای غربی کشور برای دسترسی به استانهای شرقی و مخصوصا خراسان رضوی از این شهر عبور میکنند.

همچنین بنای اولین خشت انارک را به اعتبار سخنی منقول، به زمان شاه عباس منسوب می‌دارند.

تنها سند باقیمانده و معتبر راجع به ساخت و سازهای انارک، نامه میرزا تقی خان امیرکبیر مبنی بر پرداخت وجهی برای ساخت قلعه‌ و حصار شهر به منظور تأمین امنیت محل از دستبرد راهزنان خطاب به کدخدایان انارک می‌باشد. اسناد دیگری که هم اکنون از بین رفته اند یکی گچبری مسجد حاج محمدرضا بوده که قدمت ۲۵۰ ساله مسجد را نمایانگر بوده و در دهه ۶۰ دست تغافل مرمتگران آن را به نابودی کشانید و دیگری سنگ شناسنامه کاروانسرای رباط (rabat) که در دهه ۷۰ به سرقت رفت. بقایای برج و بارو، در و دروازه، کوچه و پس‌کوچه‌های باریک و پرپیچ و خم این شهر نشان از اندیشه امنیتی- دفاعی در ساخت بافت شهر دارد. این مجموعه شامل کاروانسرا، مسجد جامع، حسینیه و خانه‌های مسکونی است که هریک با بهره گیری از معماری سنتی ساخته شده‌اند. کالبد قدیمی انارک، شامل هفت محله‌است که بر اساس وضعیت طبقاتی، موقعیت مکانی و کاربری محلات نامگذاری شده‌است و شامل محلات بیابانک، بیک‌علی، حصار، عرب‌ها، سراب، قافله‌گاه و جوباره می‌گردد.

=== گویش ===

گویشی که در انارک به آن صحبت می‌شود از گویش‌های مربوط به گویشهای ایران مرکزی است. تفاوت آن با گویش مردم نایین تنها در لهجه و آواهاست. این گویش نیز مانند دیگر گویشهای ایران به دلیل گسترش رسانه های پارسی زبان ، کمتر بر زبان جوانان جاری میگردد.

== پیوند به بیرون ==

سایت خبرگزاری انارک

سایت انارک نیوز

انارک در یک نگاه- فرمانداری شهرستان نایین

انارک – نارسینه (ناروسینه) انارک

انارک

==منابع==

کتاب انارک از دیدگاه تاریخی، جغرافیایی و اجتماعی مولف:محمدعلی ابراهیمی انارکی

انارک

وبگاه فرمانداری شهرستان نایین

انجمن گردشگران کویر انارک

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.