بایرن

بایرن (به آلمانی: Bayern ) یا باواریا (به انگلیسی: Bavaria) بزرگ‌ترین و جنوبی‌ترین استان در میان ایالات شانزده‌گانه کشور آلمان است. پایتخت آن شهر مونیخ (با ۱٫۲ میلیون نفر سکنه) جمعیت آن حدود ۱۲٫۱ میلیون نفر و مساحتش ۷۰٫۵۴۸ کیلومتر مربع است. این ایالت از جنوب همسایه اتریش و از شرق با جمهوری چک مرز مشترک دارد.

== تاریخ ==

با سقوط امپراتوری مقدس روم در آلمان، بایرن توانست در سال ۱۸۰۶ بر طبق قرارداد صلح پرسن یک امپراتوری مستقل تشکیل دهد و در سال ۱۸۷۰ این کشور با سایر امارتهای آلمانی امپراتوری نوپای آلمان را تاًسیس کرد. پس از پایان جنگ جهانی دوم این ایالت تحت اشغال نیروهای آمریکائی قرار داشت و قانون اساسی جدید این ایالت در اول دسامبر ۱۹۴۶ به تصویب رسید و تا هنگام اتحاد دو آلمان باواریا بخشی از آلمان غربی (جمهوری فدرال آلمان) به شمار می‌رفت.

== سیاست ==

حزب سوسیال-مسیحی آلمان (CSU) قوی‌ترین حزب در این منطقه‌است و از سال ۱۹۶۶ در این ایالت حکومت می‌کند. البته این حزب فقط مُنحصر به بایرن است و در هنگام انتخابات پارلمانی در ائتلافی مشترک با حزب دمکرات-مسیحی آلمان (CDU) قرار می‌گیرد و تحت عنوان اتحاد مسیحی لیست واحدی را ارائه می‌دهند. اتحاد مسیحی هم اکنون به همراه حزب سوسیال دمکرات دولت ائتلافی را در این کشور تشکیل داده‌است. ادموند اشتویبر از سال ۱۹۹۳ رهبری (CSU) و ریاست این ایالت را به عهده دارد.

== اقتصاد ==

بایرن در گذشته به کشاورزی و دامداری شناخته می‌شد اما از جنگ جهانی دوم تاکنون این ایالت به یک مرکز مدرن صنعتی در اروپا تبدیل شده‌است . اگرچه هنوز هم باواریا مهم‌ترین تهیه کننده غذای کشور است اما تنها یک درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند. امروزه مهم‌ترین صنایع بایرن عبارت‌اند از: اتومبیل سازی (بی ام و)[آئودی] لوازم الکتریکی والکترونیکی (زیمنس) . صنایع انتشاراتی و بیمه و توریست

== علم ==

در بایرن ۹ دانشگاه ایالتی و تعدادی از مهم‌ترین مراکز علمی اروپا قرار دارد از جمله مرکز تحقیقاتی فیزیک پلاسما ی موسسه ماکس پلانک.

== فرهنگ ==

باواریا صاحب بیش از ۱۱۰۰ موزه و کلکسیون هنری است که سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارند. جشنواره ریچارد واگنر هر سال تابستان برگزار می‌شود جشنِ اُکتُبر (Oktoberfest) که هرساله در مونیخ، بِه مناسبت ازدواج پادشاه بایرن در سال ۱۸۱۰ برگزار می‌شود یکی از بزرگترین کارناوال‌های همگانی در سراسر دنیاست که با نوشیدن آبجوی معروف باواریا همراه است. برعکس سایر ایالت‌هایِ آلمان، کاتولیک‌ها در این اُستان با ۵۸/۵۰٪ جمعیت در اکثریت هستند.

== ورزش ==

فوتبال، تنیس، دوچرخه سواری، کوهنوردی و اسکیت محبوبترین ورزشها در این ایالت هستند. بیش از ۴ میلیون نفر در باشگاههای ورزشی عضویت دارند.

مونیخ مرکز باواریا میزبان المپیک ۱۹۷۲ بوده‌است و به پایتخت فوتبال آلمان معروف است، با حضور دو تیم در بوندس لیگا۲: مونیخ۱۸۶۰ و بوندس لیگابایرن مونیخ. ورزشگاه المپیا اشتادیون، ورزشگاه پیشین بایرن مونیخ و مونیخ ۱۸۶۰ برگزار کننده دیدار فینال جام جهانی ۱۹۷۴ نیز بوده‌است. مسابقه‌ای که تیم ملی فوتبال آلمان با پیروزی بر هلند با نتیجه ۱-۲ فاتح جام جهانی شد.

نورنبرگ دیگر شهر مهم این ایالت نیز صاحب تیم فوتبال اف سی نورنبرگ در بوندس لیگا است.وتیم‌های اونترهاخینگ و فورت هم از تیمهای معروف بایرن است

== شهرهای مهم ==

* نورنبرگ
* آوگسبورگ
* رگنسبورگ
* فورت
* ورتسبورگ

== پانویس ==

== منبع ==

Deutschland magazine – No. ۴/۲۰۰۳

== پیوند به بیرون ==

*
*
*

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *