باغ (روستا)

باغ نام روستائی است واقع در بخش صحرای باغ در جنوب شهر لار در ایران که امروزه در تقسیمات کشوری جزو لارستان فارس می‌باشد. صحرای باغ آخرین مرز لارستان واستان فارس به استان هرمزگان است. روستای باغ در ۴ کیلومتری سمت مغرب روستای دهمیان واقع شده‌است.

== نامگذاری روستا ==

روایت است که در دوران بسیار دور چشمه‌های روانی وباغ‌های فراوانی در این ناحیه وجود داشته‌است، بنا براین نام روستا «باغ» نامگذاری کرده‌اند. همچنین در زبان عامیان وجود دارد که صدها سال پیش در این منطقه باغ‌هایی حقیقی بوده‌است، و احتمال آن است که نام «صحرای باغ» هم از روی همان باغ‌ها گرفته شده باشد. امروزه از آن باغ‌ها و چشمه‌ها دیگر هیچ اثری نمانده‌است، فقط آثاری از آنها برجای مانده‌است.

== آثار ==

در روستای«باغ» آثار قلعه بزرگی وجود دارد که به «قلعه محمد جعفر خان باغی» معروف است، در تاریخ فارس نامه ناصری آمده‌است که در اواخر سلطنت صفویه وقتی افغانها در برابر نادر شاه شکست خوردند به‌طرف لارستان فرار کردند و قلعه باغ را در تصرف خود در آوردند، و در آنجا در برابر قوای نادر که به سرکردگی طهماسب قلی خان بود مقاومت نمودند، ولی از قوای نادر شکست خورده وخیلی از آنها کشته شدند وبعضی هم دستگیر وبعض دیگر فراری شدند. این واقعه در سالهای ۱۱۴۶ یا ۱۱۴۷ هجره قمری رخ داده‌است. در ۵۰ سال پیش در اطراف روستای باغ چادر نشین زیاد بوده‌است، این چادر نشین‌ها از ایل « نَفَر » و « لُر » بودند که بعداً از طرف دولت وقت در یک جایی آنها جمع نموده و مانند دهات صحرای باغ در خانه کاه گلی جاه داده شدند و خودشان دارای روستایی جداگانه شدند به نام روستای کارگاه که انشاءالله شرح آن خواهد آمد.

== جمعیت ==

جمعیت روستای باغ در حدود ۱۳۰۰ نفر می‌باشد، دارای دبستان، مسجد، درمانگاه، آب انبار (برکه) برق، لوله کشی می‌باشند. باغی‌هایی که در کشورهای عربی سکونت دارند تعداد آنها تقریباً در حدود ۲۵۰۰ نفر می‌باشد.

== منبع ==

* جعفر، روئین تن زروانی، محمد امین . (صحرای باغ در گذرگاه تاریخ) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۴ میلادی.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *