باشگاه علمی-تخیلی بعد هفتم

اولین باشگاه علمی-تخیلی فارسی زبان، وب‌گاهی بود که در فاصلهٔ سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ دایر بود و به صورت عمده به ادبیات علمی-تخیلی می‌پرداخت. باشگاه توسط گروهی از علاقمندان علمی-تخیلی از جمله حسین شهرابی (یکی از دو مترجم راز داوینچی اثر دن براون) و وحید بهلول تأسیس شد.

== فعالیت‌ها ==

وب‌گاه باشگاه به طور مداوم داستان‌های ترجمه یا به فارسی نگاشته شده علمی-تخیلی و نیز فانتزی را منتشر می‌کرد. نقد فیلم‌های علمی-تخیلی و معرفی کتاب‌های مختلف این ژانر از جمله دیگر فعالیت‌های این وب‌گاه بودند. علاوه بر این همواره چندین داستان به صورت اشتراکی در دست نوشتن یا ترجمه به فارسی بود.

تالار گفتگوی وب‌گاه هم بسیار فعال بود و فعالیت‌های زیادی (از جمله معرفی فیلم یا کتاب‌های علمی-تخیلی به صورت مختصر) در آن صورت می‌پذیرفت.

باشگاه بعد هفتم علاوه بر فعالیت‌های وب‌گاه، جلسات حضوری هفتگی هم داشت که در ابتدا روزهای دوشنبه و پس از مدتی روزهای شنبه به طور منظم در خانهٔ داستان برگزار می‌شد. در این جلسات تازه‌ترین نگارش‌ها و ترجمه‌ها قرائت شده و بر روی آن‌ها بحث می‌شد و یا تازه‌ترین فیلم‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفتند. بحث و تبادل نظر دربارهٔ مسائل مربوط به حوزهٔ ادبیات علمی-تخیلی نیز از جمله فعالیت‌های جلسه بود.

از جمله فعالیت‌هایی که از باشگاه پا گرفت، گروه زیر آبیوس بود. زیر آبیوس در حقیقت محفل شبانهٔ باشگاه بود که به صورتی مابین جلسات حضوری و گفتگوی آفلاین در تالارهای گفتگو برگزار می‌شد و اعضای تقریباً ثابتی داشت. در این گفتگوها در کنار بحث‌های علمی و یا ادامهٔ بحت‌های جلسات حضوری، دوستی عمیق‌تری پایه‌ریزی شد. اعضای زیرآبیوس بعداً وب‌گاهی با همین نام تأسیس کردند که فعالیت جدی خود را پس از تعطیلی باشگاه آغاز کرد. این گروه امروز تحت نام جدید آکادمی فانتزی به فعالیت ادامه می‌دهد و یکی از چند مرجع داستان‌های فانتزی به زبان فارسی و تنها مرجع علمی-تخیلی بر خط در این زبان است.

البته باید اشاره کرد که این وب‌گاه تنها وب‌گاهی است که به طور عام به ژانر فانتزی می‌پردازد و سایر مراجع اشاره شده در بالا هر یک به صورت خاص به یکی از داستان‌های فانتزی (هری پاتر، دارن شان و …) می‌پردازند.

== سرانجام ==

وب‌گاه در تاریخ ۷ دی ۱۳۸۳ تعطیل شد.

== جستارهای وابسته ==

* علمی-تخیلی در ایران
* آکادمی فانتزی

== پیوند به بیرون ==

* آکادمی فانتزی (زیر آبیوس)

== منابع ==

* تاریخچه{ی} تخیل علمی در ادبیات فارسی کودک و نوجوان
* آکادمی فانتزی، مصاحبه با مراد فرهادپور و مدیا کاشیگر، نقل از روزنامه{ی} شرق

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.