باتون‌روژ

شهر بتون روژ {به انگلیسی|Baton Rouge} پایتخت و دومین شهر بزرگ ایالت لوئیزیانا از ایالت‌های جنوبی آمریکا است. دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می باشد. متوسط بارش سالیانه در این شهر ۱۶۰۲ میلیمتر میباشد. این شهر در سال ۲۰۰۴ تعداد ۲۲۴٬۰۹۷ نفر جمعیت داشت. بعد از توفان کاترینا بعلت هجوم مردم آواره از قسمتهای جنوبی ایالت لوئیزیانا جمعیت شهر دستخوش تغییرات ناگهانی شد.

نام این شهر که از زبان فرانسه گرفته شده به معنی «چوب سرخ» است. واژه فرانسه باتون در فارسی به معنی چوبدستی ویژه پلیس ضدشورش بکار می‌رود. این شهر در کنار رود می سی سی پی واقع شده است و به واسطه موقعیت سوق الجیشی آن صحنه چندین نبرد در جریان جنگ‌های داخلی آمریکا بوده است. در عین حال بندر بتن روژ نهمین بندر آمریکا از نظر تناژ شناخته شده است. صنعت مهم شهر پتروشیمی می باشد، که در حاشیه غربی شهر در امتداد رود می سی سی پی قرار گرفته اند. پتروشیمی شرکت اکسان موبیل {به انگلیسی|ExxonMobil} در این شهر دومین مجتمع بزرگ پالایشگاهی در ایالات متحده میباشد.

در عین حال چند مرکز و شرکت تحقیقاتی بیولوژیک و دارویی هم در این شهر فعالیت دارند.

این شهر در توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ میلادی آسیب دید، اما در عین حال بعنوان مرکز پشتیبانی و لجستیکی برای شهر سیلزده نیواورلئان عمل کرد، بعنوان مثال تمام پروازهای فرودگاه نیواورلئان به فرودگاه این شهر منتقل شد.

== مراکز علمی-آموزشی ==

در این شهر سه کالج و دانشگاه اصلی وجود دارد که عبارتند از: دانشگاه ایالتی لوئیزیانا {به انگلیسی|Louisiana State University}، دانشگاه ساترن {به انگلیسی|Southern University} و کالج عمومی بتن روژ {به انگلیسی|Baton Rouge Community College}.

* آکادمی نیروی دریایی آمریکا

== پیوند به بیرون ==

* تارنمای رسمی شهر بتن روژ

== منابع ==

* Meyers, Rose. A History of Baton Rouge, 1699-1812. (1976)
* U.S. Works Progress Administration. Louisiana, a Guide to the State. New rev. ed. (1971; orig. publ. 1941)
* Frey, Fred Jr. Above Baton Rouge: A Pilot’s View Then and Now. Baton Rouge, LA. :Louisiana State University Press,2008 ISBN 978-0-8071-3438-2

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.