بابلسر

بابُلْسَر یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان بابلسر است. برپایهٔ آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، این شهر ۴۷٬۸۷۲ نفر جمعیت دارد. بابلسر با پهنه۱۳۵۰ هکتار در مصب رودخانه بابلرود و در کرانه جنوبی دریای خزر و در ۵۲ درجه و ۳۹ دقیقه و ۳۰ ثانیه طول جغرافیایی و ۳۶ درجه و ۴۳ دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد

== ناهمواریهای بابلسر ==

از نظر توپوگرافی همه بابلسر در بخش جلگه‌ای و در موقعیت ساحلی قرار دارد و ازلحاظ ناهمواری عوارض برجسته توپو گرافیک در آن دیده نمی‌شود. تقریباً هموار بوده و با شیب ملایمی از سوی رشته کوههای البرز به سوی دریای خزر امتداد دارد. بلندای شهر هفت متر بالاتر از سطح دریای خزر و ۲۱ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. سطح شهرستان بابلسر را دشت فرا گرفته‌است و بجز ناحیه ساحلی و زمینهای کناره رودخانه بابلرود دیگر زمینهای شهرستان دارای شیب ۱ تا ۳ درصد است.

== نام ==

نام قدیم آن مشهدسر بوده‌است. به گفته‌ای این نام از آن رو بر این شهر نهاده شده بود که مردم ناحیه باختر مازندران کنونی برای سفر به مشهد از این شهر سوار بر کشتی شده و به خاور دریای خزر می‌رفتند و از آنجا مسیر خود را از راه خشکی به مشهد ادامه می‌دادند.

گفته دیگر آن است در سال ۳۰۰ هجری قمری بعلت اینکه کاروانهای زائرین مشهد مقدس مورد حمله دزدان ویاقیان محلی که درسمت کران شرقی بابلرود(بابلسر فعلی)سکونت داشتن به حاکم وقت فریدونکنار ((جهانگیرخان)) دستور داده شد برای محافظت وتامین امنیت زائرین پادگان نظامی در سمت غرب بابلرود بنا کند سپس اسکله‌ای هراز رود فریدون کنار زده تا با قایق وکشتی بابلسر را دور زده وبه مسیر خود ادمه دهند. بابلسر تاحدود سال ۱۱۰۰هجری قمری محل زندگی یاغیان بود از از مهمترین کارهای این یاغیان کشتن امامزاده ابراهیم پسر امام موسی (ع)در بابلسر بوده

== گردشگری ==

* ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه مازندران یکی از قدیمی‌ترین (و تا چند سال گذشته بلندترین) ساختمانهای این شهر است
* رودخانه بابلرود از میان شهر بابلسر می‌گذرد. وجود این رودخانه یکی از دلایل جذابیت این شهر در میان شهرهای مازندران برای گردشگران و حتی خود مازندرانی‌ها است. چرا که هیچکدام از رودهای جاری در استان مازندران امکانات رفاهی مشابه بابلرود در بابلسر (مانند قایق‌های تفریحی و…) ندارند.

این رود یکی از رودخانه‌های مهم کشور است که از بلندی‌های البرز در جنوب شهر بابل سر چشمه گرفته و در شهرستان بابلسر به دریا می‌ریزد و شهر بابلسر را به دو بخش خاوری و باختری تقسیم می‌کند.

آرامش رود در محل پیوستن به دریا آرامشی را به آب بخشیده و همگام با جزر و مد دریا آب آن نیز دارای سطح بلندای متغیر می‌باشد. دو پل زیبای تاریخی نیز دو سوی شهر را به هم می‌پیونداند. در حال حاضر بستان‌های پیرامون رود و اسکله‌های قایق‌ها در دو سوی آن در روزهای تعطیل سال میلیونها گردشگر را به خود جذب می‌نماید. .

یکی از مکان‌های مهم گردشگری در بابلسر، اسکله ساحلی آن است که هر ساله شمار زیادی از مسافران را به خود جذب می‌کند. البته این اسکله جنبه تجاری ندارد و بیشتر به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری مورد استقبال قرار می‌گیرد.. این پل در سال ۱۳۱۳ با کسب اجازه از آقای سید مصطفی صالحی، و به دست آلمانیها به ساخته شد.

” تذکر:در ضمن شهرک‌های تفریحی دریاکنار وخزر شهر جزو شهرستان فریدونکناراست که به اشتباه جزو شهر بابلسرخوانده شده است” این شهرستان از جنبه‌های گوناگونی مهم است.۱. گردشگری۲.دانشگاهی۳.شیلات مازندران۴.صنعتی ۵.نیروی هوایی الف-گردشگری این شهرستان با داشتن آب هوای معتدل، دریا و رودخانه بلقوه دارای جاذبه گردشگری است ب-دانشگاهی دانشگاه مازندران سی ودومین دانشگاه ایران است .که واحد مرکزی و چندین داشکده آن در شهر بابلسر قراردارد پ-شیلات مازندران دفتر مرکزی شیلات مازندران در بابلسر قراردارد ه-صنعتی

ت- تنها پدافند هوایی شمال ایران نیز در این شهر است.

== دانشگاه‌ها ==

* سازمان مرکزی دانشگاه مازندران به همراه دانشکده‌های فنی ومهندسی، علوم ریاضی، علوم پایه، هنرومعماری، حقوق وعلوم سیاسی، علوم انسانی و اجتماعی، علوم اقتصادی واداری، تربیت بدنی وعلوم ورزشی ودانشکدهٔ شیمی در این شهر قرار دارد.

دانشگاه غیر انتفاعی وغیر دولتی پارسای بابلسر.

== منابع ==

== پیوند به بیرون ==

* محتصات و بلندا
* شهرداری بابلسر

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.