اکس ۲۵

اولین شبکه اتصالگرا، اکس.۲۵ بود که در دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ وارد سرویس شد. اکس.۲۵ در دهه ۱۹۷۰ توسط سی‌سی‌آی‌تی‌تی (CCITT) به منظور تهیه رابطی بین شبکه‌های راه گزینی بسته‌ای مشتریان آنها توسعه داده شد. و تا حدودی با موفقیت نسبی کار کرد. در این شبکه، ابتدا کامپیوتر مبداء با مقصد تماس تلفنی برقرار می‌کند و بعد ازآن می‌توانند با هم در ارتباط باشند. از آنجایی که در یک لحظه تماسهای مختلفی می‌تواندوجود داشته باشد، لذا به هر تماس یک شماره داده می‌شود. بسته‌های داده در این نوع شبکه‌ها بسیار ساده بودند و از یک سرآیند( Header) ۳ بایتی و بدنه ۱۲۸ بایتی تشکیل می‌شد.قرار داد لایه فیزیکی که ایکس-۲۱ نام دارد. رابط فیزیکی و الکتریکی و رویه‌ای را بین میزبان در شبکه تعیین می‌کند. تعداد اندکی از شبکه‌های عمومی ازاین استاندارد پشتیبانی کردند زیرا بجای سیگنال دهی آنالوگ مستلزم سیگنال دهی دیجیتال در خطوط تلفن است. به عنوان مقیاس موقتی رایط آنالوگی مشابه با استاندارد آراس-۳۲۲ تعریف شد . استاندارد لایه پیوند داده‌ها تنوع زیادی دارد (که اغلب باهم سازگار نیستند). همه آنها برای برطرف کردن خطاهای موجود در خط تلفن بین تجهیزات کاربر (میزبان یا پایانه) وشبکه عمومی (مسیریابها) طراحی شدند.

قرارداد لایه شبکه با آدرس دهی – کنترل جریان – تایید تحویل- وقفه‌ها و موارد مروبوطه سر و کار دارد. اساسا به کاربر اجازه می‌دهد تا مدارهای مجازی ایجاد کرده و بسته‌هایی تا ۱۲۸ بایت را به آنها ارسال کند. این بسته‌ها با اعتماد و به ترتیب تحویل می‌شوند. سرعت بیشتر شبکه‌های اکس.۲۵ تا ۶۴ kbps است که بسیاری از اهداف را به علت قدیمی بودن برآورده نمی‌کنند. با این وجود به صورت گسترده به کار رفته اند. لذا از وجود آنها باید مطلع باشیم.

اکس.۲۵ اتصال گراست و مدارهای مجازی راه گزینی و مدارهای مجازی دایِمی را پشتیبانی می‌کند. مدارمجازی راه گزینی وقتی ایجاد می‌شود که کامپیوتر بسته‌ای را به شبکه ارسال کرده و بخواهد با کامپیوتر راه دور ارتباط بر قرار کند. با بوجود آمدن این مدار بسته‌ها ارسال می‌گردد و به ترتیب به مقصد می‌رسند. اکس.۲۵ کنترل جریانی را تدارک می‌بیند تا یقین پیدا کند که فرستنده سریع به دام گیرنده کند یا شلوغ نیفتد.

مدار مجازی ثابت مانند مدار مجازی راه گزینی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این مدار از قبل بر اساس توافق بین مشتری وحامل ایجاد می‌شود. همواره وجود دارد وبرای استفاده از آن احتیاجی به فراخوانی نیست. این مدار مشابه خط اجاره‌ای است . چون هنوز دنیا پر از پایانه‌هایی است که صحبت از اکس.۲۵ نیست. مجموعه دیگری از استاندارد تعریف شدند که ارتباط پایانه معمولی ( فاقد هوش ) با شبکه عمومی اکس.۲۵ را توصیف می‌کند. در نتیچه کاربر یا اپراتور شبکه جعبه سیاهی را ایجاد می‌کند که این پایانه‌ها به آن متصل می‌شوند. جعبه سیاه پد (PAD تجزیه و مونتاژ بسته) نام دارد. قرارداد استانداردی بین پایانه و پد تعریف شد که نامش ایکس-۲۸ است وهمین طور قرارداد استاندارد دیگری بین پد و شبکه وجود دارد که نامش ایکس-۲۹ است. این سه قرارداد با هم ایکس سه گانه نامیده می‌شوند .

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *