اکراد

> این مقاله ترجمه‌ٔ یکی از سیاست‌های ویکی‌پدیای انگلیسی است که برای اطلاع‌رسانی در اینجا قرار دارد. برای تصمیم‌گیری راجع به این موضوع بحث ویکی‌پدیا:اصلاح رویه رای‌گیری برای ارتقای دست‌رسی/طرح کاری فعال است.

==در زبان‌های دیگر==

===ویکی‌پدیای انگلیسی===

در طی تاریخ پروژهٔ ویکی‌پدیا، سیاستی بوجود آمده است که اشاره می‌کند که کاربران مدیر در صورتی که سوء‌استفادهٔ آنها از دسترسی‌شان واضح و روشن باشد، از مدیریت برکنار خواهند شد. در حالی که تعدادی از کاربران از نوعی برکناری از مدیریت «سهل و سریع» دفاع می‌کنند تا مدیران همیشه پشتیبانی کاربران را داشته باشند، جیمبو ویلز به این مساله اشاره کرد که وجود هر فرآیند برکناری از مدیریت انگیزه‌های تمام طرفین درگیر را برای همکاری و تلاش برای رسیدن به اجماع کاهش می‌دهد. تا ماه می سال ۲۰۰۵ تنها پنج مورد برکناری از مدیریت روی داده است و با هر یک به نوعی متفاوت رفتار شده است.

با وجود این، موارد دیگری هم بوده است که کاربران مدیر به طور داوطلبانه از مدیریت استعفاء داده ‌اند و مواردی بسیار نادر هم بوده‌اند که حق مدیریت مدیری بطور موقت بسته شده است تا تخاصمی و تضادی که بین مدیران اتفاق افتاده بوده، آرام گردد.

==== موارد====

در اینجا به تعدادی از موارد یاد شده در صفحهٔ معادل در ویکی‌پدیای انگلیسی بطور کلی اشاره می‌کنیم.

* یکی از مدیران در ماه می سال ۲۰۰۳ به دلیل شرکت در نوعی تلاش برای حذف محتویات جنسی از مقالات که توسط کاربر دیگری آغاز شده بود، از مدیریت بر کنار شد.
* در ماه مارس سال ۲۰۰۴ در نتیجهٔ یک جنگ ویرایشی میان تعدادی از مدیران بر سر یک صفحهٔ حفاظت شده و حذف اتهاماتی که مدیر خاطی نسبت داده شده بود توسط شخص او، این مدیر از مدیریت برکنار شد. در طی دوران آرام شدن مشاجرات، وی با ایجاد یک رای‌گیری بطور موقت از مدیریت برکنار شد. سپس برای مدتی اندک مجدداً حقوق مدیریت به وی اعطا شد و در نهایت با بالا گرفتن مجدد مشاجرات، بطور دائمی از وی سلب مدیریت شد. جیمبو ویلز و گروه داوران هر دو مسائلی که باعث مشاجره شدن بود را بررسی کرده و رای با برگرداندن تغییرات دادند. مدیر برکنار شده پروژه را ترک کرد.
* در دسامبر سال ۲۰۰۴ مدیر دیگری در نتیجهٔ داوری‌ای که او را ملزم به تقاضای مجدد برای مدیر شدن می‌کرد، از مدیریت بر کنار شد. دلیل آن داوری این بود که آن مدیر الگویی نامناسب در قفل کردن صفحات و باز کردن دسترسی‌های بسته شده از خود نشان داده بود. رای‌گیری مجددی که برای این کاربر انجام شد با نتیجهٰ ۲۳-۲۲-۸ (موافق-مخالف-ممتنع) با رای اکثریت «مخالف» به پایان رسید.
* مدیر دیگری در ماه مارس ۲۰۰۵ در حالی که داوری‌ای دربارهٔ او درجریان بود پروژه را ترک کرد. گروه داوران اعلام کرده بودند که در صورتی که توضیحات لازم را دربارهٔ قضیهٔ در حال داوری ارائه ندهد، از مدیریت بر کنار خواهد شد. با وجود اینکه وی پس از مدتی به پروژه بازگشت ولی حقوق مدیریتی وی برگردانده نشد.
* کاربر دیگری در حال حاضر بطور موقت از حقوق مدیریتی محروم شده است. وی تلاش کرده بود که با استفاده از حقوق مدیریتی خود محتویات فراوانی را از وبگاه حذف کند. وی باید در مورد این موارد به زودی توضیح دهد.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *