اکبر هاشمی رفسنجانی

== خانواده ==

هاشمی فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌بی‌بی صفریان است. میرزاعلی مردی با اندکی تحصیلات حوزوی و از باغداران پسته بهرمان از توابع جلگه نوق رفسنجان بوده‌است. او در کنار ۸ فرزند دیگر بزرگ شد. او در سال ۱۳۳۷ با عفت مرعشی که دختری از خانواده روحانی و از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی است ازدواج نمود. ثمره این ازدواج ۵ فرزند به ترتیب به نامهای فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است. دو دختر او با دو پسر حسن لاهوتی اشکوری امام جمعه سابق رشت و از دوستان او در زندان، (که یکی پزشک و دیگری دندان‌پزشک است) ازدواج کردند. از این بین تنها فائزه هاشمی وارد سیاست شد و یک بار نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی شد. فاطمه هاشمی نیز تا سال ۱۳۸۸ در بنیاد امور بیماری‌های خاص فعالیت داشت و محسن هاشمی رئیس مترو تهران است.

یکی از برادران وی بنام محمد هاشمی رفسنجانی فارغ التحصیل از کشور آمریکا بوده و از روسای اسبق سازمان صدا و سیما بوده‌است.

برخی منابع وی را دارای ثروتی هنگفت اعلام نموده‌اند.

== تحصیلات ==

هاشمی در سن ۵ سالگی تحصیل را از مکتبخانه‌ای در نوق آغاز نمود. در سن ۱۴ سالگی به قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت. اساتید وی در حوزه علمیه قم آیت‌الله بروجردی، روح‌الله خمینی، سید محمد محقق داماد، محمدرضا گلپایگانی، سید محمدکاظم شریعتمداری، آیت‌الله حائری یزدی، شهاب‌الدین نجفی مرعشی، محمدحسین طباطبائی و آیت‌الله منتظری بوده‌اند. او با حضور در جلسات کلاس روح‌الله خمینی به تدریج با افکار او در رابطه با حکومت اسلامی آشنا می‌شود و از این پس تلاش‌های خود را در راه رسیدن به این هدف متمرکز می‌نماید که به زودی یکی از یاران وفادار و تأثیرگذار خمینی در فعالیت‌های انقلابی‌اش می‌گردد.

== تالیفات ==

از تالیفات هاشمی رفسنجانی کتابی است با عنوان «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» که در آن به زندگی و وقایع دوران امیرکبیر می‌پردازد. دیگر اثر مهم وی، «تفسیر راهنما» است که از تفاسیر موضوعی قرآن بوده و بخشی از آن از مجموعهٔ فیش‌های تهیه شده در زندان دورهٔ پهلوی فراهم آمده‌است. «مجموعهٔ خاطرات روزانهٔ هاشمی» نیز که به نام‌های مختلف به چاپ رسیده، کتابی است جالب و جنجال برانگیز. در سال ۱۳۸۶ از تجدید چاپ چهارمین مجلد از این مجموعه که به خاطرات سال ۱۳۶۳ می‌پرداخت جلوگیری شد. وقایع‌نگاری سالهای پیش از انقلاب با نام «دوران مبارزه» و همچنین ترجمه کتاب معروف اکرم زعیتر «القضیه الفلسطینیه» با نام «سرگذشت فلسطین یا کارنامه سیاه استعمار» از دیگر آثار اوست.

== زندگی سیاسی ==

اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از چهره‌های تاثیر گذار در روند انقلاب اسلامی ایران و همچنین دوران پس از آن تا حال می‌باشد. از دو دوره ریاست جمهوری او پس از انقلاب به عنوان «دوران سازندگی» یاد می‌شود.

=== دوران انقلاب ===

در دوران قبل از انقلاب، و از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۵۷ هاشمی رفسنجانی ۷ بار و مجموعا ۴ سال و ۵ ماه به جرم فعالیت مخفیانه علیه رژیم شاه به زندان افتاد.

=== پس از انقلاب ===

پس از پیروزی انقلاب او یکی از اعضای شورای انقلاب اسلامی شد. مدتی سرپرست وزارت کشور را بر عهده گرفت پس از برگذاری اولین انتخابات مجلس به مجلس راه یافت و با آغاز کار مجلس در ۷ خرداد ۱۳۵۹ اولین رییس مجلس نمایندگانِ جمهوری اسلامی ایران شد و تا ۱۲ مرداد ۱۳۶۸ که به ریاست جمهوری رسید به مدت بیش از ۹ سال در این سمت باقی ماند. هاشمی رفسنجانی همچنین یکی از بنیانگذاران حزب جمهوری اسلامی و امام جمعه موقت تهران است. او در گذشته ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی و ریاست شورای عالی امنیت ملی را نیز برعهده داشته‌است.

او در سال ۱۳۵۸ با مداخله همسرش عفت مرعشی از یک سوء قصد جان سالم بدر برد.

=== دوران ریاست جمهوری ===

در سال ۱۳۶۸ با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان چهارمین رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران برگزیده می‌شود. او همچنین موفق به تکرار پیروزی خود در دوره بعدی می‌گردد. از دو دوره، ۸ سال، ریاست جمهوری رفسنجانی که در سال ۱۳۷۶ به پایان رسید به عنوان «دوران سازندگی» یاد می‌شود. از مشخصات کلیدی دوران ریاست جمهوری رفسنجانی سیاست بازتر اقتصادی او نسبت به روسای جمهور پیش از او است.

==== سیاستهای اقتصادی ====

کوتاه مدتی بعد از پایان جنگ، اکبر هاشمی رفسنجانی سکان هدایت کشور را بر عهده گرفت و اجرای اولین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی بعد از انقلاب آغاز شد. در این دوره، هم‌زمان با افزایش درآمدهای نفتی و دریافت وام‌های خارجی، دولت سیاست درهای باز اقتصادی را به اجرا در آورد. با اجرای این برنامه، حجم واردات به سرعت افزایش یافت و از ۵/۱۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۶۸ به بیش از ۳۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۷۰ رسید.{مدرک} یکسان سازی نرخ ارز در فاصله کمتر از چند ماه به دلیل افزایش حجم نقدینگی، تورم، کاهش قیمت نفت و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف شد و نخستین دور اصلاحات اقتصادی که دولت هاشمی رفسنجانی آن را آغاز کرده بود خیلی زود به بن بست رسید. اجرای این سیاست حجم بدهی‌های خارجی دولت را به بیش از ۲۳ میلیارد دلار افزایش داد و تورم ۳/۴۹ درصدی را در تاریخ ایران ثبت کرد.{مدرک}

با بحرانی شدن اوضاع اقتصادی، دولت هاشمی رفسنجانی که از بازپرداخت وام‌ها عاجز مانده بود با عقب نشینی از برنامه‌های اعلام شده خود، واردات را محدود کرد و سیاست تثبیت را در پیش گرفت. برنامه‌هایی چون خصوصی‌سازی، راه‌اندازی موسسات مالی و اعتباری در قالب برنامه اول، توسعه و بازگشایی بازار بورس تهران از جمله برنامه‌هایی بود که در دوره هاشمی رفسنجانی به اجرا درآمد. تلاش دولت هاشمی رفسنجانی برای آزاد سازی نظام ارزی به شکست منجر شد و نتیجه آن نرخ تورم حدود ۵۰ درصد و بدهی بی سابقه خارجی ایران بود، در نتیجه علی‌رغم فضای بسته سیاسی، شورش‌های مختلفی در برخی از شهرها از جمله شیراز، مشهد، اراک، مبارکه، چهاردانگه تهران و… به وقوع پیوست.

==== کابینه اول ====

مجلس شورای اسلامی در دوره سوم به تمامی اعضای کابینه پیشنهادی هاشمی رفسنجانی رای اعتماد داد.

==== کابینه دوم ====

محسن نوربخش در دوره چهارم مجلس برای تصدی پست وزارت اقتصاد و دارایی از سوی هاشمی رفسنجانی پیشنهاد شد بود که نتوانست رای لازم را کسب کند.

==== ترور میکونوس ====

در ۲۱ فروردین ۱۳۷۶ دادگاهی در آلمان که به پرونده ترور میکونوس رسیدگی می‌کرد در طی حکمی کمیته امور ویژه جمهوری اسلامی را که رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای و ریس جمهور وقت اکبر هاشمی رفسنجانی از اعضای آن بود، به دادن دستور این ترور متهم کرد. مرتضی سرمدی معاون ارتباطات وزیر امور خارجه ایران در آن زمان اتهامات دستگاه قضائی آلمان را به شدت رد کرد و گفت: « ایران معتقد است مقامات قضایی آلمان و دستگاه قضایی این کشور تحت نفوذ صهیونیست‌ها به مبارزه سیاسی کثیفی علیه جمهوری اسلامی ایران دست یازیده اند.» پس از این حکم آلمان و ایران سفرای خود در دوکشور را فرا خواندند و آلمان چهار دیپلمات ایرانی را از این کشور اخراج کرد، تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز سفرای خود را از ایران فراخواندند.ایران نیز در پاسخ به این حرکت اتحادیه اروپا تمام سفیران خود را از کشورهای عضو این اتحادیه فرا خواند. و روابط دو طرف دچار بحران شد . که تا سه ماه بعد و پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری ادامه داشت. این واقعه موجی از اعتراضات را در میان مردم ایران علیه آلمان برانگیخت. صدهاتن از ایرانیان مخالف حکومت پس از اعلام حکم به شادمانی و رقص در خیابانهای آلمان پرداختند و آلمان به شهروندانش درمورد سفر به ایران هشدار داد.

==== آرژانتین ====

عبدالقاسم مصباحی یکی از افراد بلندپایه وزارت اطلاعات ایران که درسال ۱۹۹۶ به آلمان گریخت در مصاحبه‌ای با بازپرس دادگاه آمیا، که برای رسیدگی به پرونده بمب گذاری آمیا برگزار شده بود، رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه ای و ریس جمهوری وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که عاملین اصلی این ترور بوده و ۲۰۰ میلیون دلار ازحساب مشترک خامنه ای با احمد خمینی در بانک سوئیس را صرف این کار کرده‌است. در نهایت دادگاه آرژانتین هیچ حکمی درباره خامنه‌ای و رفسنجانی صادر نکردند و نیز مقامات ایرانی مدعی هستند که تاکنون هیچ مدرکی علیه دخالت جمهوری اسلامی ایران در این خصوص ارائه نشده و سیستم قضایی آرژانتین را فاسد و موضوع را توطئه‌ای سیاسی تلقی می‌کنند.

=== دوران پس از ریاست جمهوری ===

هاشمی رفسجانی اولین صاحب قدرت در تاریخ دویست ساله ایران بود که نه با مرگ، عزل، کودتا، و یا ارتقا به سمت‌های بالاتر، بلکه به آرامی از کرسی قدرت به زیر آمد. او دو سال پس از اتمام دوران ریاست جمهور خود و در سال ۱۳۷۸ در انتخابات مجلس برای بدست آوردن نمایندگی تهران شرکت کرد. هر چند که در لیست اولیه سی نفر برنده‌شدگان انتخابات که توسط وزارت کشور اعلام شد حضور نداشت منتهی پس از باطل اعلام شدن تعدادی از صندوق‌ها توسط شورای نگهبان توانست به عنوان سی‌امین نماینده تهران به مجلس راه یابد. بعدها دفتر هاشمی طی نامه‌ای ادعا کرد که طی بازشماری آرای حدود ۲۰ درصد صندوق‌های تهران، وی از رتبهٔ سی‌ام به نوزدهم صعود کرده بود اما در این هنگام روند بازشماری به دستور خامنه‌ای متوقف شده‌بود. علیرغم این پیروزی، هاشمی رفسنجانی قبل از تحلیف به عنوان نماینده از این پست استعفا داد.

او ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده گرفت و تاکنون بر همین سِمَت باقی است. هاشمی رفسنجانی همچنین از سال ۱۳۸۵ به عنوان نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری حضور داشته و ریاست این مجلس را نیز بر عهده داشت تا این‌که در اسفند ۱۳۸۹ در پی فشارهای اصول‌گرایان و به‌ویژه حامیان محمود احمدی‌نژاد (رئیس‌جمهور وقت ایران) از شرکت مجدد در انتخابات ریاست مجلس خبرگان انصراف داد تا آیت‌الله مهدوی کنی به ریاست برسد.

== انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر ==

آیت الله موسوی اردبیلی، علی مشکینی، احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی افرادی بودند که خاطراتی از آیت الله خمینی در تایید آیت الله خامنه‌ای برای انتخاب رهبری نقل کردند.

== ریاست مجلس خبرگان رهبری ==

هاشمی رفسنجانی در شهریور ماه ۱۳۸۶ و پس از مرگ آیت‌الله مشکینی، در پی رقابت سختی میان دو جریان معروف به رادیکال و مصلحت‌گرا در مجلس خبرگان، به عنوان نماینده طیف دوم، رئیس دوره چهارم این مجلس شد. طیف مقابل وی که فعالان سیاسی و سایت‌های خبری نزدیک به دولت نهم را تشکیل می‌دادند در این رای‌گیری به حمایت از روحانی مراد خود محمدتقی مصباح یزدی پرداختند و شانس تکیه او بر جایگاه ریاست را بالا قلمداد کردند. اما پس از مدتی نام افراد دیگری چون آیت‌الله محمد یزدی نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، واعظ طبسی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و غیره برای کاندیداتوری مطرح شد که تحلیلگران جناح مقابل آن را قرار دادن چهره‌های دیگری در مقابل هاشمی برای تضعیف جایگاه وی دانستند. این رویه به واسطه چاپ کتاب خاطرات او و طرح موضوع موافقت روح الله خمینی با حذف شعار «مرگ بر امریکا» در آن کتاب و در نتیجه انتقاد روزنامه‌ها، سایت‌های خبری و برخی چهره‌های اصولگرا، شرایط را پیچیده تر از قبل کرد. نهایتاً یزدی به نفع آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان وقت، از کاندیداتوری انصراف داد که تحلیلگران آنرا یک استراتژی برای جلوگیری از ریزش آرای طیف منسوب به مصباح یزدی عنوان کردند. با اینحال آنچه که از میان ۷۵ رای ریخته شده به گلدان‌ها در اجلاسیه غیرعلنی خبرگان رهبری به دست آمد، ۴۱ رای به نام هاشمی رفسنجانی در مقابل ۳۴ رای برای جنتی بود.

هاشمی رفسنجانی در افتتاحیه اجلاس مجلس خبرگان رهبری در نطقی از نمایندگان این نهاد خواست براساس شرع و قانون در همه امور کشور در سطح بالا و به صورت فعال‌تر وارد میدان شوند و وظایف مهم و عملی را برعهده گیرند. وی گفت: «اگر خبرگان ملت بخواهند وظایف مهم عملی را برعهده گیرند و در سطح بالایی در امور جاری کشور دخالت کنند و فعال تر در عرصه‌های مختلف حضور داشته باشند از نظر شرعی و قانونی مانعی وجود ندارد.»

هاشمی رفسنجانی در رای گیری دیگری در اسفند ماه ۱۳۸۷ برای بار دوم و اینبار با افزایش ده رای نسبت به قبل و اختلاف حدود دو برابر نسبت به رقیب خود (محمد یزدی) به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در این رای گیری او ۵۱ رای کسب کرد و در مقابل ۲۶ رای از آن محمد یزدی، کاندید جناح رادیکال این نهاد، شد. برخی تحلیلگران منتقد دولت نهم، معتقد بودند که وی با وجود برخی تخریبها از سوی برخی محافل قدرت و خبرگزاری‌ها و جریانات سیاسی نزدیک به دولت نهم که سعی در ایجاد شبهه در نظرات فقهی و بحث اجتهاد و تقلید تخصصی و شورای فقهی وی را داشتند، اکثریت آرا را به دست آورده‌است.

== انتخابات ریاست جمهوری دهم و پیامدها ==

در سال ۱۳۸۴ وی در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نفر اول به مرحلهٔ دوم رسید و در این مرحله از محمود احمدی نژاد شکست خورد. تنش بین او و احمدی‌نژاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ به صورت علنی خود را نشان داد، چنانکه که محمود احمدی نژاد در یک مناظره بیسابقه در تلویزیون با رقیب خود میرحسین موسوی، در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ اتهاماتی چون فساد اقتصادی را به خانوادهٔ هاشمی رفسنجانی وارد ساخت، وی را بنیان گذار اشرافیت خواند و از او به عنوان حامی اصلی موسوی یاد کرد. این اتهامات با واکنشهایی روبرو شد و رفسنجانی خبر از پیگرد قضایی علیه او را داد.

نماز جمعه تهران در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۸۸ با حضور گسترده مردم، به امامت او برگزار شد و درگیری‌ها و حاشیه‌هایی به همراه داشت. و از آن تاریخ تا کنون امامت جمعه تهران را به عهده نداشته‌است.

اولین مصاحبه تلوزیونی وی بعد از انتخابات ریاست جمهوری را می‌توان مصاحبه وی با شبکه العربیهٔ دانست. این مصاحبه در روز چهارشنبه مورخ ۱۳۸۸/۶/۲۵ انجام گرفت. در این مصاحبه وی جنگ قدرت میان سران نظام را رد کرده و آن را حربه همیشگی رسانه‌های غربی در سی سال گذشته دانسته.

هاشمی رفسنجانی در راهپیمایی سراسری روز قدس که در تاریخ ۲۷ شهریور برگزار شد شرکت کرد و به شایعات پیرامون سنت‌شکنی وی به حضور در راهپیمایی روز قدس را پایان داد. وی همراه سایر تظاهر کنندگان از میدان فردوسی به سمت میدان انقلاب حرکت کرد. علی‌رغم حضور وی در راهپیمایی، امام جماعت نماز جمعه آن روز سید احمد خاتمی بود و ایشان پس از پیمودن مسافتی راهپیمایی را ترک کرد.

=== نامه هاشمی رفسنجانی به علی خامنه‌ای ===

هاشمی رفسنجانی پس از اتهامات و اظهارات جنجالی محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی میان میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد در رابطه با هاشمی رفسنجانی اقدام به نوشتن نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران کرد.

در قسمت‌هایی از این نامه آمده‌است: «در مراسم بزرگداشت سالگرد امام(ره) به آقای احمدی‌نژاد گفتم که در اظهارات او خلاف‌گویی‌های فراوانی وجود داشته و ادعای کذب تماس تلفنی من با یکی از سران عرب و ادعای کارگردانی مبارزات انتخاباتی رقبا و اتهامات ناروا به جمعی از بزرگان نظام، از جمله جناب آقای ناطق نوری و فرزندان من و بدتر از همه زیرسئوال بردن اقدامات امام راحل را یادآوری و پیشنهاد کردم با صراحت اتهام‌های نادرست را پس بگیرد که نیازی به اقدامات قانونی افراد و خانواده‌هایی که ناجوانمردانه و مظلومانه هدف تیرهای ناسزاگویی قرار گرفته‌اند، نباشد.»

=== نماز جمعهِ ۲۶ تیر ۱۳۸۸ ===

نماز جمعه تهران در تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۳۸۸ به امامت ‌اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد. این مراسم در شرایطی برگزار گردید که هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، هشت هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، برای نخستین بار امامت آن را بر عهده گرفته و تحت تاثیر اعتراضات گسترده پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت. غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات ایران پیش از این مراسم در مورد بروز «صحنه‌های نامطلوب» در نماز جمعه هشدار داده بود. در این نماز جمعه که به ادعای خبرگزاری فرانسه و به نقل از شاهدان عینی، شمار شرکت‌کنندگان درآن پس از انقلاب ۱۳۵۷ بی‌سابقه بوده‌است، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محسن رضایی نیز حضور داشتند و نیروهای بسیج و امنیتی در برخی نقاط شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را مورد ضرب و شتم قرار داده و به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.

=== سخنرانی در مشهد ===

در آذر ماه ۱۳۸۸ اکبر هاشمی رفسنجانی با جمعی از فعالان دانشجویی دیدار کرد. در این سخنرانی انتقادی در جمع فعالان دانشجویی در مشهد، با انتقاد از برخورد سپاه و بسیج با مردم در جریان وقایع پس از انتخابات خرداد ماه، گفت که اگر مردم ما را بخواهند حکومت می‌کنیم و اگر نخواهند می‌رویم. حکومت پول دارد. نیرو دارد می‌تواند در خیابان آدم جمع کند ولی گروه مقابل یک عده استاد، دانشجو کارگر، مدیر، صنعت گر هستند و درست نبود که بسیج و سپاه در مقابل مردم قرار داده شوند.در قسمت‌هایی از این سخنرانی آمده‌است:برخی گفتند که چرا لفظ تردید را به کار بردید، در حالی که سخنان من ناظر بر برخی مسائل مطرح شده پس از انتخابات بود. این زندانیان سیاسی پای چه کسی است؟ سپاه می‌گوید ما پیرو رهبریم اما فرمان را هر جور که دلشان می‌خواهند اجرا می‌کنند. چطور می‌شود میلیونها نفر در خیابان بیانند و بگویند در انتخابات تقلب شده‌است و به انتخابات تردید نکرد.معتقدم راه درست آن بود که به تردیدها جواب دهیم لذا با توجه به تجربه ۵۰ ساله‌ام پیشنهاد کردم زندانی‌ها آزاد شوند و از آسیب دیدگان دلجویی شود. باید رسانه‌ها را طبق قانون آزاد کرد. متاسفانه قشر آگاه ومتفکر جامعه در حال جدا شدن از نظام نوپای اسلامی هستند. وی همچنین درباره فرزندش مهدی هاشمی گفت:مهدی ما خارج از کشور است و خیالش از پرونده‌هایش راحت است. پس از این اظهارات انتقادی هاشمی رفسنجانی نسبت به دولت احمدی نژاد حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد هاشمی را همسو با سران فتنه خواند و او و فرزندش محسن هاشمی را متهم به کودتای مخملی علیه نظام کرد. در قسمت‌هایی از اظهارات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد آمده‌است: آقای هاشمی در یکی از این ادعاهایش گفته که درکشور سه میلیون دانشجوی فرهیخته با نظام همراه نیستند. هاشمی همچنین ادعا کرده‌است که تا زمانی که مردم ولی فقیه را بخواهند باید باشد و اگر مردم او را نخواهند باید کنار برود.

=== تهدید به افشاگری علیه محمد یزدی ===

محمد یزدی پس از نامه اعتراضی هاشمی رفسنجانی به علی خامنه‌ای قبل از انتخابات و نماز جمعه تهران (۲۶ تیر ۱۳۸۸) و سخنرانی هاشمی رفسنجانی در مشهد علیه هاشمی رفسنجانی موضع گیری کرد. او به طور خاص پس از سخنان هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از استادان علوم سیاسی دانشگاه‌های قم اظهار کرد که هاشمی رفسنجانی به علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی ایران توهین و جسارت می‌کند. پس از این موضع گیری شدید محمد یزدی در بهمن ۱۳۸۸، هاشمی رفسنجانی تهدید به افشا گری علیه محمد یزدی درباره جلسه انتخاب رهبری بعد از مرگ روح الله خمینی و مواردی در قوه قضاییه نمود. پس از این تهدیدات بود که احمد خاتمی، امام جمعه موقت وقتِ تهران، اظهار نمود با میانجیگری هاشمی رفسنجانی را از افشاگری منصرف کرده و مشاجرات پایان یافته‌است.

=== دستگیری نزدیکان هاشمی رفسنجانی ===

پس از اعتراضها به نتایج انتخابات دهم بارها فرزندان هاشمی رفسنجانی به خصوص مهدی هاشمی و فائزه هاشمی از سوی حامیان محمود احمدی نژاد تهدید به دستگیری شدند. حسن لاهوتی نوه هاشمی رفسنجانی و فرزند فائزه هاشمی در فروردین ۱۳۸۹ به جرم توهین به علی خامنه‌ای و حسین مرعشی پسر عموی همسر هاشمی رفسنجانی نیز در اواخر اسفند ۱۳۸۸ برای اجرای حکم حبس یک ساله دستگیر و زندانی شد.

== انتخابات ریاست مجلس خبرگان (اسفند ۱۳۸۹) ==

نهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان دوره چهارم در تاریخ ۱۷ اسفند ماه سال ۱۳۸۹ برگزار و برای تعیین رئیس و اعضا هیئت رئیسه این مجلس رای گیری شد. در آستانه‌ی این اجلاس، اصولگرایان و به‌ویژه حامیان دولت محمود احمدی‌نژاد (رئیس‌جمهور وقت ایران) از کاندید شدن مهدوی کنی برای پست ریاست مجلس خبرگان حمایت کردند؛ از جمله حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به وجود فضای رقابتی کاملا جدی بر سر ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: این بار ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس خبرگان به ایشان (مهدوی کنی) فشار آوردند و از ایشان خواسته‌اند که نامزدی ریاست را بپذیرند و به همین دلیل این موضوع برایشان تکلیف آور شده‌است و وی هم قبول کرده و به این جریان وارد شده‌اند. در ملاقاتی که امامی کاشانی چند ماه قبل از این اجلاس با مهدوی کنی داشت، او با تاکید بر شخصیت و وجوه مثبت مهدوی کنی به ایشان اظهاراتی با این مضمون داشته‌اند که شما از نظر فردی مورد قبول هستید، اما جریان افراطی می‌خواهد از شما برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. آیت الله مهدوی کنی در پاسخ اظهار کرده‌اند: رقابت من با آیت الله هاشمی مناسب نیست.

عبدالله نمازی از اعضای خبرگان در خصوص پیام علی اکبر هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری محمد رضا مهدوی کنی گفت: گویا آقای هاشمی رفسنجانی از طریق آیت الله امامی کاشانی پیامی را به آیت الله مهدوی کنی ارسال کرده‌اند که طی آن تصریح شده چنانچه آقای مهدوی کنی برای تصدی پست ریاست مجلس خبرگان کاندیدا شوند آقای هاشمی رفسنجانی از کاندیداتوری برای این سمت منصرف می‌شوند. سید مصطفی میرلوحی مسئول دفتر مهدوی کنی خبر دو پیام هاشمی رفسنجانی به مهدوی کنی مبنی بر حضور در انتخابات ریاست مجلس خبرگان را تایید کرد و گفت: این پیامها شفاهی بوده‌است. وی همچنین تصریح کرد برخی سخنان مبنی بر عدم حضور مهدوی کنی در انتخابات مجلس خبرگان کذب محض است.

با این وجود، نوری شاهرودی رئیس دفتر هاشمی رفسنجانی بر حضور قطعی او در انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی مصمم هستند که در انتخابات ریاست این دوره مجلس خبرگان شرکت نمایند. قدرت الله علیخانی، نماینده مردم قزوین، با تاکید بر عدم تخریب شخصیتهای مختلف در این عرصه گفت: همه شخصیتها مورد احترام هستند و ما نباید برای اعضای خبرگان تعیین تکلیف و در آرای آنها دخالت کنیم. وی درباره احتمال انصراف هاشمی در صورت کاندیدا شدن مهدوی کنی نیز اظهار داشت: در جلسه‌ای که روز یکشنبه به همراه عده‌ای از سیاسیون در خدمت آقای رفسنجانی بودیم ایشان حرفی از انصراف نزدند و مصمم بر آمدن بودند..

در نهایت، با قطعی شدن حضور مهدوی کنی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان، هاشمی رفسنجانی از شرکت مجدد در این انتخابات انصراف داد تا آیت‌الله مهدوی کنی به ریاست برسد.

== تالیفات ==

* مجموعه کتاب‌های خاطرات:
* انقلاب و پیروزی، خاطرات سالهای ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸
* انقلاب در بحران، خاطرات سال ۱۳۵۹
* عبور از بحران، خاطرات سال ۱۳۶۰
* پس از بحران، خاطرات سال ۱۳۶۱
* آرامش و چالش، خاطرات سال ۱۳۶۲
* به سوی سرنوشت، خاطرات سال ۱۳۶۳
* امید و دلواپسی، خاطرات سال ۱۳۶۴
* مشروعیت آسمانی

== جستارهای وابسته ==

* دولت هاشمی رفسنجانی

== پانویس ==

== منابع ==

* ویکی‌پدیای انگلیسی

* بی بی سی فارسی

== پیوند به بیرون ==

* وبسایت رسمی هاشمی رفسنجانی
* هاشمی رفسنجانی در آینه تاریخ مبارزه، گاهنامه الکترونیک، پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.