اندیمشک

== تاریخچه ==

اندیمشک شمالی ترین شهرستان استان خوزستان می باشد. اندیمشک که دگرگون شده «هندی مشک» است که در کنار خرابه‌های شهر قدیم «لور» و «اری ترین» ساخته شده است. لور شهری آباد بوده که مورخین نیز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطی به بعد از آبادی آن کاسته شده و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. در روزگار فتح‌علی‌شاه قاجار شخصی به نام حاج صالح خان مکری(حکمران شوشتر و دزفول) در کنار ویرانه‌های باستانی شهر لور دژی ساخت و آنرا قلعه «صالح آباد» نامید، تا این که در اواخر دوره قاجار روستای صالح آباد در دو کیلومتری این دژ بوسیله این روستاییان ساخته شد که شامل سیاه چادرها و کپرهای این ایل و برخی از مهاجران لر بود. اما دیری نگذشت که راه آهن سراسری جنوب افتتاح شد و سیاه چادرها و کپرها از میان رفته و صالح آباد، اندیمشک نامیده شد. در این دوران بود که اندیمشک راه گسترش و پیشرفت را پیمود. شهر اندیمشک شهری توریستی{مدرک} و از نظر موقعیت راه‌های شوسه، اصلی و مرکزی مهم می‌باشد، زیرا تنها شهری است که استان خوزستان، لرستان و کرمانشاه را به هم ارتباط می‌دهد. در سمت شمال شرقی شهر، دشتی بایر است که از قدیم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزمین عیلامِ تاریخی می‌باشد{مدرک}.

معادن سنگ آهک و دولومیت چناره در شمال شهرستان اندیمشک در مجاورت روستای بیدرویه قرار دارد. تخمین زده می‌شود که این ذخایر که در حال حاضر بهره برداری می‌شوند است در حدود ۱۰۰ سال قابل بهره برداری باشد. این شهرستان دارای چند بخش و شهر است. گستردگی این شهر به حدی است که می‌توان آن را از نظر وسعت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان نامید.این شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهوای آن گرم و خشک است. آب آشامیدنی شهر اندیمشک از روخانه دز تامین می‌شود که در نمونه آب‌شناسی در ایران کم نظیر و بی‌مانند شناخته شده و بهترین نوع آب طبیعی و زلال در این سامان وجود دارد{مدرک}. شهرستان اندیمشک از نظر موقعیت راه‌های شوسه، اصلی و مرکزی دارای اهمیت بوده و سد عظیم کرخه در این شهرستان قرار دارند که سد کرخه در ۲۵ کیلومتری غرب شهر اندیمشک قرار دارد. این شهرستان با داشتن مراتع بسیار در اطراف خود و وجود رودخانه های بزرگ دز، کرخه و بالارود از استعداد بسیاری برای صنعت و کشاورزی و دامپروری برخوردار است.اندیمشک چهارمین شهرستان پر جمعیت خوزستان است.

==مردم شناسی==

====گویش====

مردم اندیمشک علاوه بر زبان فارسی با گویش لری نیز با یکدیگر سخن می‌گویند. گویش مردم اندیمشک و روستاهای اطراف آن لری خرم‌آبادی و بختیاری و فارسی است.

== آثار تاریخی، باستانی و گردشگری ==

از آثار تاریخی، باستانی و گردشگری اندیمشک می توان به ویرانه‌های شهر ساسانی لور، پل صیحه، بقعه شاهزاده احمد در مازو، قلعه رزه و ویرانه‌های شهر ایلامی زعفران دشت درمنگره، سد کرخه و همچنین پلاژ و سد دز اشاره کرد.

== جستار وابسته ==

==پانویس==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *