انجیره

اَنجیره (در لهجه محلی انُزُرُه) نام روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان خمیر در شهرستان خمیر در استان هرمزگان ایران است. این روستا در ۳۵ کیلومتری شرق بخش کوخرد و در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی لمزان واقع شده‌است.

== جمعیت ==

روستای انجیره دارای ۱۵۶۸ نفر (۱۶۲ خانوار) است که از اهل سنت و از شاخه شافعی هستند یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی می‌باشند و به زبان فارسی و به گویش لارستانی تکلم می‌کنند.روستا دارای ۶ باب مسجد، ۱۹ باب آب‌انبار برکه (در خود روستا) ودارای مدارس:ابتدایی، راهنمایی دخترانه وپسرانه ودبیرستان دخترانه وهمچنین دارای مهدکودک ومکتب خانه می‌باشد.

== جغرافیای منطقه ==

انجیره از نظر جغرافیایی در وسط دره‌ای زیر کوه (در اصطلاح محلی: بن کوه) واقع شده و از شمال به رودخانه مهران و از جنوب به کوه بن‌کوه محصور شده و همچنین در جنوب انجیره جایی به نام قلعه دیده‌بان قرار دارد. از مغرب به طهر «تلخ اطهر» و کوران، و از سمت شرق به کوه محصور است.

=== منطقه اهک ===

درنزدیکی «أنجیره» منطقه‌ای بنام «اهک» وجود دارد که یکی از جازبه‌های گردشگری روستا به شمار می‌آید. برای رسیدن به این منطقه باید مسیر نیم ساعت پیاده روی نمود. اخیرا باتلاش شورای و فعالیت مردمی جاده‌ای ساخته شده که مردم می‌توانند با وسایل نقلیه این مسیرراطی کنند.

«أَهِک» یکی نقاط دیدنی روستای انجیره‌است. بدلیل وجود داشتن یک استخر مردم تمایل زیادی برای رفتن به انجا دارند، بخصوص درفصل تابستان . این استخر از زمان‌های بسیار دور به یادگار مانده که هنوز هم قابل استفاده‌است. ازانجاکه ساکنان قدیمی روستای انجیره هندی‌ها (گور)بودند به رویت قدیمی ترها این استخر ساخته دست انهامی باشد. همچنین اهک دارای نخلستانهای زیادی است که آب انها ازهمین استخر تهیه و آبیاری می‌شوند. منطقه اهک شامل قسقمت‌های دیگری نیز بنامهای:

* لاور.
* گزی.
* بنالزه.
* گرگین.

در فصل زمستان و بهار برای تفریح وگشت (طبخ) به این مناطق می‌روند، جای سر سبز وزیبا است.

== چشمه ==

انجیره دارای حدود ۱۴ چشمه خیلی کوچک است که هریک به تفاوت از ۲۰ کیلو تا ۴ کیلو بذرافکن است. و هریک چند بته نخل آب می‌دهد. آبش برای نخلستان و کشاورزی مناسب اما برای آشامیدن آدمی خوب نیست. بقعه شیخ عبدالله انصار در انجیره واقع است. مشایخ انصار انجیره و لمزان از نوادگان شیخ عبدالله انصارند. نام چشمه‌های کوچک ۱۴ گانه انجیره به شرح زیر است:

* چشمهٔ مِدال.
* چشمهٔ کشکات.
* چشمهٔ فاء .
* چشمهٔ قلمدان.
* چشمهٔ اسناک .
* چشمهٔ خی .
* چشمهٔ بُریدو .
* چشمهٔ مُدُن قنات .
* چشمهٔ آهوک .
* چشمهٔ لوران .
* چشمهٔ خِر .
* چشمهٔ حُرومزان.
* چشمهٔ چک چک .
* چشمهٔ کشته زار.

در کوه‌های انجیره در موسم بهار و پائیز عسل خیلی یافت می‌شود، بویژه پس از زمستانهای پرباران. ازاینرو مردم انجیره معمولاً سحرگاه برای یافتن عسل به کوه‌های اطراف می‌روند و روزانه مقدار مناسبی عسل جمع آوری می‌کنند. چهار نوع عسل در انجیره یافت می‌شود که عبارت‌اند از:

* عسل الزهور
* عسل شوارده
* عسل سمر
* عسل خرما.

== منابع ==

* محمدیان، کوخری، محمد ، “ «به یاد کوخرد» “، ج۲. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.
* بختیاری، سعید، ، « اتواطلس ایران » ، “ مؤسسه جغرافیایی وکارتگرافی گیتاشناسی، بهار ۱۳۸۴ خورشیدی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.