الباسان

اِلباسان (به آلبانیایی: Elbasan یا Elbasani) نام یکی از شهرهای کشور آلبانی است و در مرکز این کشور قرار گرفته است. این شهر در استان الباسان، یکی از استان‌های سی‌وشش‌گانه کشور آلبانی واقع شده است. شهر الباسان از بزرگ‌ترین شهرهای آلبانی است و (بر طبق سرشماری ۲۰۰۳) ۱۰۰٫۰۰۰ جمعیت دارد. از زمانی که چینی‌ها در این شهر، کارخانهٔ نورد فولاد ساختند به اهمیت آن افزوده شد. در خلال حکومت کمونیستی در ۱۹۷۴ صنایع دیگری نیز در این شهر مستقر شدند که به آلودگی هوای شهر انجامیده‌اند.

شهر الباسان را ترک‌ها در سدهٔ پانزدهم بر روی شهر باستانی ماسیو اسکامپا ساختند. ماسیو اسکامپا را رومی‌ها در حدود سدهٔ یکم میلادی ساخته بودند.

پس از پایان دورهٔ عثمانی در آلبانی، الباسان همچنان کانونی اسلامی باقی ماند. زمانی که کنگرهٔ ماناستیر در سال ۱۹۰۸ تصمیم بر استفاده از الفبای لاتین برای نوشتن زبان آلبانیایی گرفت، ملایان مسلمان به تحریک ترک‌های جوان تظاهرات گوناگونی را در دفاع از الفبای عربی در شهر الباسان برپا کردند.

الباسان از سوی صرب‌ها، بلغارها، اتریشی‌ها و ایتالیایی‌ها نیز اشغال شده است.

رشد اقتصادی آن پس از سرنگونی رژیم کمونیستی راکد شده است.

== جستارهای وابسته ==

* تاریخ آلبانی
* فهرست شهرهای آلبانی

== منبع ==

Wikipedia contributors, “Elbasan,” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Elbasan&oldid=186123899 (accessed February 12, 2008).

== پیوند به بیرون ==

* عکس‌های الباسان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.