اعدام

اِعدام نوعی کیفر و مجازات و به عبارتی دیگر اشد مجازات است. این کیفر یکی از موارد پیش بینی شده در قانون بسیاری کشورهاست که در آن به حکم قانون و بر اساس حکم دادگاه -عمومی، جنایی، نظامی و غیره- حیات یک انسان سلب می‌شود.

== طیف‌های قربانی اعدام ==

قربانیان اعدام را می‌توان در دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد.

=== قربانیان جرم‌های خصوصی ===

این دسته از قربانیان شامل افرادی هستند که به دلیل اتهام به ارتکاب اعمال خلاف قانون علیه سایر اشخاص محکوم به اعدام شده‌اند. این اتهام‌ها دامنه وسیعی را دربر می‌گیرد و از کشوری به کشور دیگر (گاه ایالت به ایالت دیگر) متفاوت است. برای مثال: کشتن انسان به عمد، رابطه جنسی خارج از حدودی که قانون تعیین می‌کند و غیره.

دیدگاه مخالفان:

* نخست: اعمال خشونت توسط دولت و قانون، ارج و ارزش قانون را هم‌سطح اعدام شوندگان می‌کند و دولت نیز همانند وی و یا بدتر از او عمل می‌کند.
* دوم: دولت مکلف به حفظ جان همهٔ افراد از جمله متهمان است و قتل توسط قانون پذیرفتنی نیست.
* سوم: زمینه‌های اجتماعی که منجر به اعمال جرم شده‌است مجازات نمی‌شوند.

=== قربانیان جرم‌های عمومی یا عقیدتی ===

این دسته شامل کسانی است که به جهت طرز تفکرشان (که با منافع قانون‌گذاران مغایرت داشته باشد) و عمل در راستای آن به اعدام محکوم می‌شوند. عناوین مجرمانه‌یی مانند: خیانت به کشور، کفرگویی و جاسوسی علیه کشور.

دیدگاه مخالفان:

* فرد محکوم هم جزیی از جامعه‌است و دیدگاه وی باید توسط قانون محافظت شود.
* منافع جامعه از دیدگاه محکوم می‌تواند متفاوت باشد.
* انسان‌ها جامعه را تشکیل می‌دهند و کسی مجبور به عمل به باورهای جامعه نیست .

== رابطه اعدام و جنایات ==

موسسه رسمی آمریکایی nationmaster با توجه به منابعی چون UN و CIA با بررسی بیش از سی جنایت در تمامی کشورهای دنیا نشان داده در کشورهایی که رتبه اعدام سطح بالاتری نسبت به کشورهای دیگر به خود اختصاص داده است کمترین آمار جنایات را دارا می باشند . دسته بندی کشورها براساس میزان اعدام های انجام شده نشان میدهد کشورهای دارای اعدام زیاد آمار جنایاتی از جمله : قتل، خشونت ،‌ تجاوز ،‌ دزدی میزان کمتری دارا می باشد آمار جنایات

== لغو یا به اجرا درآمدن اعدام در کشورهای مختلف ==

در میان کشورهای دنیا، تقریباً تمام کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای حوزه اقیانوس آرام (از جمله استرالیا و نیوزلند و تیمور) و کانادا مجازات اعدام را کنار گذاشته اند. بیشتر کشورهای آمریکای لاتین مجازات اعدام را لغو کرده اند، امّا بعضی از کشورها مانند برزیل از مجازات اعدام در موارد استثنایی، برای مثال خیانت در زمان جنگ استفاده می کنند. ایالات متحده آمریکا (دولت فدرال و ۳۴ ایالت)، گوتمالا و بیشتر کشورهای حوزه دریای کارائیب و بیشتر کشورهای دموکرات در آسیا (مانند ژاپن و هند) و آفریقا (برای مثال بوتسوانا و زامبیا) همچنان از مجازات اعدام استفاده می کنند. کشور آفریقای جنوبی که توسعه یافته ترین کشور آفریقایی است و از سال ۱۹۹۴ یک کشور آزاد بوده است، دارای مجازات اعدام نیست. به دلیل نرخ بالای جرم و جنایت، شامل قتل و تجاوز، برای ادامه این روش تردیدهایی وجود دارد.

هر ساله به طور متوسط سه کشور مجازات اعدام را لغو می‌کنند. از سال ۱۹۸۵، (۱۳۶۴)، تا کنون چهل کشور مجازات اعدام را از قوانین خود حذف کرده‌اند.

از سال ۱۹۸۵ چهار کشور نپال، گینه نو، گامبیا و فیلیپین دوباره مجازات اعدام را به قانون خود بازگردانیده‌اند. نپال این مجازات را دوباره لغو کرده‌است. گامبیا و گینه نو بعد از برگرداندن، اجرا نکرده‌اند. فقط فیلیپین این مجازات را اجرا کرده‌است. ولی در سال ۱۹۹۹ یک مهلت قانونی برای توقف این قانون تعیین کرده‌است. با این حال هنوز کشورهایی وجود دارند که این حکم را به اجرا در می‌آورند. بیشترین آمار اعدام در میان کشورهای موسوم به جهان سوم و غیردموکراتیک وجود دارد. از میان کشورهای غربی می‌توان به ایالات متحده آمریکا و از میان کشورهای دین‌سالار می‌توان به ایران اشاره نمود. ۹۰ درصد اعدام‌های انجام شده در سال۲۰۰۱ (گزارش شده به سازمان عفو بین‌الملل) در چین، ایران، عربستان سعودی و آمریکا اجرا شده‌است. در برخی کشورها جوانان زیر سن قانونی هم به اعدام محکوم می‌شوند. ایران بابالاترین سرانه اعدام در جهان را داراست.

==تعداد اعدام‌ها در کشورهای مختلف== لیست هجده کشوری که بیشترین آمار اعدام را در سال ۲۰۰۹ داشته‌اند.

== اعدام از دیدگاه اسلام ==

در دین اسلام جزای قتل قصاص است. سوره بقره ایه ۱۷۸

== مخالفین و منتقدین اعدام ==

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو اعدام است.

== انواع اعدام ==

* دار زدن
* تیرباران
* سوزاندن در آتش
* زنده به گور کردن
* سر بریدن
* سنگسار
* اتاق گاز
* تزریق سم
* خفه کردن
* صندلی الکتریکی
* گیوتین
* شمع آجین

== پیوند به بیرون ==

* لغو مجازات اعدام در روسیه
* کمیته بین‌المللی علیه اعدام
* درباره اعدام
* لیست قربانیان اعدام در ایران در وب‌گاه Irantestimony

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *