اشترینان

اشترینان یکی از شهرهای استان لرستان در ایران است. این شهر در شهرستان بروجرد و در ۱۵ کیلومتری شمال شهر بروجرد و در سر راه بروجرد – ملایر – نهاوند قرار دارد.

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ این شهر دارای ۱۰٬۰۰۰ نفر سکنه است. گویش مردمان این شهر بروجردی است. این شهر مرکز سیلاخور بالاست و آب و هوای سرد کوهستانی دارد. اشترینان به احتمال زیاد اشتربان بوده‌است و یکی از کاروانسراهای بر سر راه بروجرد و اصفهان به همدان و بغداد بوده‌است. کوه و قلعه یزدگرد در شرق آن است و کوه گرین در غرب آن. هسته اولیه شهر بنا بر لغت نامه دهخدا متشکل از چهار چشمه بوده‌است. کار مردمانش کشاورزی و باغبانی است.

== تاریخچه ==

این شهر دارای قدمتی بسیار فراوان است و براساس سنگ نوشته‌های یافت شده قدمت آن به زمان حمله اعراب به ایران می‌رسد. نام اشترینان به احتمال زیاد براین اساس انتخاب شده است که در زمان یزدگرد چون این منطقه خوش آب و هوا بوده است برای نگهداری چارپان سپاه یزگرد استفاده می‌شده و همین اساس به آن اشتربان می‌گفته‌اند که بعدها در اثر گذشت زمان به اشترینان تبدیل شده است{مدرک}.

البته این موضوع شامل سایر مکانهای اطراف آن نیز می‌شود به طوری که مثلا روستای دهریز که در ضلع شمال غربی اشترینان قراردارد به عنوان آشپزخانه و محل طبخ غذای سپاه یزدگرد بوده و به آن دیگ ریز می‌گفته‌اند که به دهریز تبدیل شده است{مدرک}.

== گردشگری ==

از طبیعت دیدنی اشترینان می‌توان به سراب کرتول واقع در روستای توده زن اشاره نمود. ییلاقهای متنوع چون ونایی، خشتیانک و تاک درخت آن را به گردشگاه مردم بروجرد و شهرهای اطراف تبدیل کرده‌است. مراسم عزاداری حضرت امام حسین و روزهای محرم از جمله رسوم بسیار دیدنی است که هر ساله مردم زیادی را از سراسر ایران به خود جلب می‌کند. در این شهر یک هیئت زنجیرزنی و سه هیئت سینه‌زنی با نامهای هیئت کوی بالا، هیئت گودرزی و هیئت جلایر وجود دارند که هر کدام از این هیئت‌ها مملو از جمعیت عزادار و سینه زن می‌باشند. همچنین حلیم نذری ماه محرم و روز تاسوعا و عاشورای اشترینان زبانزد خاص و عام است.

== صنعت ==

از صنایع مهم این شهر به کارخانه خودروسازی زاگرس خودرو که اتومبیل سواری پروتون را در ایران تولید می‌کند می‌توان اشاره نمود.

==طوایف==

ازطایفه های اصیل وقدیمی این منطقه میتوان به خانواده های گودرزی.روزبهانی.دارابی.حسینی.سلیمانی.رئیسی.ابولفتحی.کریمی.رضایی.محمدی.حیدری.توشمالی.همتی.علائی.صابری.مصطفایی.معصومی.زمانی .اسکندری.مرادی.شجاعی.توکلی.عوضی.تقوی. اشاره کرد.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *