اسلوبودان میلوشویچ

اسلوبودان میلوشویچ {صدا|Sr-SlobodanMilosevic.ogg|بشنو} (زاده ۲۰ اوت ۱۹۴۱ (میلادی) – درگذشته ۱۱ مارس ۲۰۰۶) دولت‌مرد صرب و یوگسلاو بود.

او از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس جمهور جمهوری صربستان و سپس از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ رئیس جمهور جمهوری فدرال یوگسلاوی بود. نخست وزیر وقت یوگوسلاوی، میلوشویچ را پس از کناره گیری از ریاست جمهوری متهم به فساد اداری کرد و به زندان افکند ولی دلیلی دربرابر او به دست نیامد و در بازداشت خوانگی بسر می برد و که غرب با فرستادن نیروی ویژه او را ربوده و به لاهه منتقل کردند.

== دادگاه ==

میلوشویچ در سال ۲۰۰۱ به گونه ای که بی شباهت به ربودن نبود دستگیر و به دادگاه لاهه تسلیم شده بود. اتهام وارده به او؛ جنایت جنگی بود. میلوشویچ در ۵ سال رسیدگی دادگاه لاهه حاضر به پذیرش و یا برگزیدن وکیل نشده بود.

== بیماری و مرگ ==

میلوشویچ به بیماری عروق دچار بود.

وی گفته بود که تنها حاضر به انتقال به روسیه جهت درمان است. بیست و چهارم ژانویه ۲۰۰۶ در پی انتشار گزارش ها که «سلوبودن میلوشویچ» رییس جمهور پیشین یوگوسلاوی که زندانی دادگاه سازمان ملل در لاهه بود برای درمان به مسکو فرستاده خواهد شد. شهردار مسکو گفته بود که در این شهر از میلوشویچ استقبال خواهد کرد و برای درمان او از همه امکانات روسیه استفاده خواهد شد.

میلوشویچ پیش از آنکه دادگاه لاهه درباره انتقال او به روسیه تصمیم بگیرد به طور ناگهانی در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان این داگاه درگذشت! پیش تر به دادگاه هشدار داده شده بود که اگر میلوشویچ به روسیه انتقال یابد، روس ها بعد از درمان اورا به هلند بازنخواهند فرستاد زیرا که می خواهند خودرا قهرمان اسلاوها جلوه دهند.

و در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان خود در لاهه درگذشت.

مرگ میلوشویچ براثر حمله قلبی اعلام شده بود ولی پیش تر برسر دارو و درمان با دادگاه اختلاف نظر داشت. هواداران او گفته اند که قطع داروی ضد فشار خون باعث مرگ او شده است و باعث آن باید اعلام و مجازات شود.

دهها هزار تن جنازه میلوشویچ را هنگام انتقال به بلگراد تشییع کردند.

== جستارهای وابسته ==

* صربستان و مونته نگرو

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.