استان‌ها و قلمروهای کانادا

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان با ۹، ۲۱۵، ۴۳۰ کیلومتر مربع وسعت است و از مجموعه ۱۰ استان و ۳سرزمین و در ۵ منطقه اصلی به نام‌های کرانه غربی، شمال، مرکز، علفزارها، و منطقه اقیانوس اطلس تشکیل گشته‌است. فرهنگ و جمعیت هر یک از این بخشها متفاوت و نمایانگر تصویری متفاوت از این کشور پهناور میباشند

* منطقه اطلس (Atlantic): از مجوعه استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل گشته‌است. صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و گردشگری از مهمترین فعالیت‌های این منطقه به شمار میروند.

* کانادای مرکزی (Central Canada): از مجموعه استانهای انتاریو و کبک تشکیل شده‌است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استانهای انتاریو و کبک مجموعا بیشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را تولید میکنند.

* منطقه علفزارها (Prairies): از مجموعه استانهای مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل گشته‌است. بیشتر زمینهای این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. همچنین این زمینها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. رشته‌کوه‌های راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.

* کرانه غربی (West Coast): استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های زیبایش مشهور می‌باشد. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می‌باشد. میوه کاری و صنعت جهانگردی از دیگر فعالیتهای مهم این استان میباشد.

* منطقه شمال (North): این منطقه از مجموعه سه سرزمین کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورت وست تریتوریز، یوکان و نوناویت ۳/۱ زمینهای کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.

== استان‌های کانادا ==

ده استان کانادا به همراه مرکزها:

* آلبرتا، ادمونتون
* انتاریو، تورنتو
* بریتیش کلمبیا، ویکتوریا
* پرینس ادوارد آیلند، شارلوت تاون
* ساسکاچوان، رجاینا
* کِبِک، کبک سیتی
* مانیتوبا، وینیپگ
* نووااسکوشیا، هالیفکس
* نیوبرانزویک، فردریک تاون
* نیوفاندلند و لابرادور، سنت جانز

== قلمروهای کانادا ==

سه قلمرو کانادا به همراه مراکز آن‌ها:

* نورت‌وست تریتوریز، یلونایف
* نوناوت، ایکالویت
* یوکان، وایت‌هورس

== منبع ==

* وب‌گاه دولت کانادا {نشان زبان|en}

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.