اراک

اَراک یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان مرکزی و شهرستان اراک است. اراک با جمعیتی برابر با ۴۳۸٬۳۳۸ نفر (بر پایه ی سرشماری سال ۱۳۸۵) قطب جمعیتی استان و پانزدهمین شهر پرجمعیت ایران به حساب می‌آید. شهرستان اراک در جنوب غربی استان تهران و در فاصله ۲۸۸ کیلومتری آن قرار دارد. این شهر از شمال به شهرستان ساوه، از شمال غربی به همدان و از مغرب به شهرستان ملایر، خمین، و الیگودرز و از شرق به محلات و از شمال شرقی به تفرش و آشتیان محدود می‌باشد. اراک زادگاه مشاهیری همچون امیرکبیر است. این شهر که در گذشته سلطان آباد نام داشته‌است نسبت به بسیاری از شهرهای اطرافش مانند ساوه از قدمت چندانی برخوردار نیست و تاریخ احداثش به دوران قاجار بازمی‌گردد.

== تاریخ ==

=== نام گذاری ===

اراک در گذشته سلطان‌آباد نام داشت. چون یکی از اهداف بنای شهر، ایجاد مرکزی نظامی و قلعه‌ای جنگی در بین بخشهای، فراهان، دولاخور، کزاز، سربند، چرا و کاپله با چاپلق بوده‌است، نخست نام شهر یا قلعه نو بنیاد «قلعه سلطان آبادٍ» گذاشتند که پس از چندی واژه «قلعه» حذف گردیده و فقط با نام سلطان آباد نامیده می‌شد. در قرون اولیه اسلامی پس از تسلط بر حکومت ساسانیان، تیسفون و دیگر بخشهایی از ایران که اطراف پایتخت ساسانی بودند یعنی نواحی بین دو رود دجله و فرات را عراق نام نهادند و در قرن دوم اسلامی هم ناحیه بین همدان، ری و اصفهان را عراق عجم می‌نامیدند. بمرور زمان «سلطان آباد عراق» به شهر عراق تبدیل گردیده تمام اسناد موجود تا سال ۱۳۱۷ خورشیدی که در دست است نام این شهر عراق بوده‌است. این شهر در دوره رضاشاه اراک نام گرفت. درسال ۱۳۱۷ هنگام بهره برداری راه آهن سراسری ایران و اتصال راه آهن شمال و جنوب بود که کلیه ایستگاههای راه آهن شمال تا جنوب را با نام شهرها و روستاهای کنار آنها نامگذاری نمودند، که از آن سال نام این شهر از عراق به اراک تبدیل شده‌است.

برای واژه «اراک» معانی گوناگونی ذکر گردیده‌است که تعدادی از آن‌ها عبارت‌اند از: پایتخت، باغستان، نخلستان و شهرستان. بعضی کلمه «اراک» را برگرفته از ایراک که معرب آن کلمه عراق است، دانسته‌اند. زیرا در دوره‌های باستان به مرکز فلات ایران، ایرانستان و ایرانک گفته می‌شده و در دوره اسلامی این نام به اراک و عربی شده آن عراق تبدیل شده و اراک منطقه وسیعی را شامل می‌شد جفرافیا نویسان عرب بخش غربی را اراک عرب(عراق عرب)و بخش شرقی را اراک عجم (عراق عجم)نام گذاری نمودند. در دوره رضا شاه مجددا نام قدیمی را برگرداندند. حدود ۷۰۰ سال ادبیات فارسی تحت تاثیر تلفظ عربی بود و حروف پ. ژ. گ. ک چ و.. حذف و دگرگون می‌کردند.

=== تاریخچه ===

شهر اراک از نظر تاریخی نسبت به سایر شهرهای استان از قدمت چندانی برخوردار نیست. زمان احداث شهر اراک به دوره قاجار و سلطنت فتحعلی شاه می‌رسد. در اوایل سلطنت قاجار در عراق عجم بعلت وسعت زیاد و جمعیت فراوان همواره ناامنی و اختلافات محلی بروز می‌کرد و این امر از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای حکومت مرکزی مشکل ایجاد می‌کرد. در زمان فتحعلی شاه قشونی به نام عراق تشکیل گردید و فتحعلی شاه به فکر سربازگیری از مردم این سامان افتاد. یوسف خان گرجی سپهدار لشکر عراق از فتحعلی شاه تقاضا نمود که برای مرکز قشون عراق عجم قلعه‌ای نظامی احداث کند. به همین جهت تأسیس ساختمان اولیه شهر به‌صورت قلعه‌ای به نام سلطان آباد، شروع و در سال ۱۲۲۳ خورشیدی (۱۸۰۸ میلادی) به پایان رسید. اراک از معدود شهرهای ایران است که طبق نقشه ساخته شده. تریزر، مهندس فرانسوی که به همراه ژنرال گاردان از سوی ناپلئون به ایران آمده بود، اراک را مطابق شهر نیس فرانسه طراحی کرد.

اهمیت شهر با تکمیل راه آهن سراسری جنوب به شمال ایران در سال ۱۹۳۸ افزایش می‌یابد که در طول دوره جنگ جهانی آب و سوخت در اینجا انبار می‌شده است.

شهر قدیم اراک دارای چهار دروازه بوده بازار کنونی اراک شبکه ارتباطی داخلی این دروازه‌ها بود و راه‌های اصلی و خارجی از این دروازه‌ها آغاز می‌شد. این دروازه‌ها عبارتند از:

* دروازه شهرجرد در مشرق
* دروازه رازان در شمال
* دروازه حاج علینقی در غرب
* دروازه قبله در جنوب

با عبور راه آهن از اراک و احداث خیابان و گذرگاه‌های جدید توسعه شهر در قسمت جنوب و جنوب غربی آغاز شد. براساس آمار کتاب ایرانشهر در سال ۱۳۲۰ ش، جمعیت اراک ۵۱۰۰۰ نفر بود. از این تاریخ اراک نیز مانند سایر شهرهای کشور توسعه یافت. در سال‌های صلح و آرامش دیوارهای حفاظتی شهر برداشته شد و شهر اراک و نقشه منظم اولیه آن بی رویه رو به توسعه نهاد. موقعیت ترابری اراک از مهمترین عوامل توسعه شهر در سال‌های اخیر بوده ‌است.

== جغرافیا ==

=== آب و هوا ===

آب و هوای اراک خصوصیات اقلیمی فلات مرکزی ایران را داراست با زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک کوههای اطراف اراک و دریاچه میقان و دشت فراهان در آب و هوای این منطقه اثر کرده و ویژگیهای به آن بخشیده‌است. ابرها و جریانات غربی در پاییز و زمستان بیشتر رطوبت خود را در ارتفاعات مغرب منطقه به خصوص رشته زاگرس از دست می‌دهد یک جبهه هوای سرد که در زمستان هوای اراک را اشغال می‌کند و بر اثر ارتفاعات اطراف وشاید فشار زیادی که دریاچه میقان ایجاد می‌کند مدت زیادی میهمان این منطقه خواهد بود.

آب و هوای اراک متغیر است زمستان‌ها، اکثراً طولانی و از ۴ تا ۶ ماه به درازا می‌کشد وبهار و پاییز فصول کوتاهی هستند تابستان در تیر و مرداد ظاهر می‌شود مدت روزهای یخبندان از ۶۵ تا ۱۲۰ روز در سال‌های مختلف متغیر است میزان بارندگی در سال‌های مختلف متفاوت است و بین ۲۳۰ تا ۶۳۸ میلی متر در سال می‌باشد متوسط بارندگی حدود ۳۰۰ میلی متر بوده‌است.

=== آلودگی هوا ===

هوای اراک در زمره آلوده ترین کلان شهرهای ایران قرار دارد. عواملی همچون رشد جمعیت و به پیرو آن افزایش خودرو و همچنین افزایش روند صنعتی شدن و ساخت کارخانه‌های گوناگون باعث شده‌ این شهر جزو یکی از هشت کلان شهر آلوده کشور به حساب بیاید. هوای اراک از نظر داشتن عوامل آلوده کننده از تهران آلوده‌تر است و ورود حجم زیادی از آلودگی‌ها به این شهر نشان می‌دهد که درصد بالایی از آلودگی در شهری با وسعت کم متمرکز شده ‌است و این حجم از آلودگی هم برای انسان و هم برای محیط زیست بسیار خطرناک است.

=== موقعیت جغرافیایی ===

== جمعیت ==

جمعیت اراک بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۳۸٬۳۳۸ نفر بوده است. جمعیت اراک در اوایل دهه ۴۰ که سرآغاز موج دوم توسعه صنعت(صنایع ماشینی و کارخانه‌ای) است حدود ۶۰ هزار نفر بوده‌است که در چهار دهه گذشته بامتوسط رشد ۸/۳درصد به حدود نیم میلیون نفر در دهه ۸۰افزایش یافته‌ است. جمعیت اراک طی چهار دهه گذشته حدودا ۱۰ برابر شده‌ است، این در حالی است با نرخ رشد ۴ درصدی کشور در اوایل دهه ۶۰ جمعیت باید در هر ۱۷ سال یکبار دو برابر شود.

نرخ رشد جمعیت استان مرکزی در سالهای ۶۵ – ۷۵به ۱ درصد کاهش یافته ولی این نرخ در مناطق شهری با ۳/۴۸ درصد همچنان بالا بوده در حالی که در مناطق روستایی نرخ رشد جمعیت ۲/۲۷- درصد بوده‌ است که حکایت از مهاجرت گسترده از مناطق روستایی به شهرها دارد.

== فرهنگ ==

=== زبان ===

اهالی اراک به فارسی و لهجه اراکی و در بخش‌هایی به گویش وفسی صحبت می‌کنند.

=== جای‌های فرهنگی ===

==== سینما ====

اراک در حوزه سینما با رکود مواجه‌است. این شهر دارای ۴ سینما است که تنها ۲ سینمای فرهنگ و عصرجدید فعالند و سینماهای شهرصنعتی و استقلال غیرفعال هستند. سینما فرهنگ یکی از دو سینمای فعال اراک قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد.

== شهرداری ==

شهرداری اراک در سال ۱۲۹۸ تاسیس گردید و هم اکنون دارای ۴ منطقه شهرداری است. شهردار فعلی اراک سید مرتضی میری که جانشین علی‌اکبر کریمی شده‌است. سید مرتضی میری پیش از این به عنوان شهردار ساوه و شهردار منطقه دو اراک مشغول به فعالیت بوده‌است. بودجه شهر اراک در سال ۱۳۸۹ بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۰ به ۱۸۰ میلیارد تومان افزایش یافته‌است.

== ورزش ==

اراک دارای امکانات ورزشی مانند سالن‌های سرپوشیده، پیست موتورسواری، پیست اسکیت سواری، زمین چمن و ورزشگاه پانزده هزار نفری جهت انجام مسابقات فوتبال، پیست اسکی و استخرهای شنا می‌باشد.

=== فوتبال ===

اراک تا کنون دارای یک سهمیه در لیگ دسته اول بوده‌است هم اکنون این شهر دارای یک تیم فوتبال با نام شهرداری در لیگ دسته اول فوتبال ایران می‌باشد. همچنین امتیاز تیم نفت تهران که در لیگ برتر حضور دارد به اراک منتقل گردید.

=== ورزشگاه ===

شهر اراک دارای دو ورزشگاه ۱۵ هزار نفری امام خمینی و ورزشگاه شهدای پنجم مرداد می‌باشد.

=== پیست اسکی شازند ===

این پیست اسکی در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر اراک واقع شده‌است. این پیست دارای مسیر اسکی به طول ۶۰۰ متری و طول کلی ۵ کیلومتری در ارتفاع ۱۲۰۰ متری واقع است و دارای سه دستگاه تله سیژ، رستوران، تجهیزات برفروبی و ساختمان اداری است.

== اقتصاد و صنعت ==

استان مرکزی از جمله استانهای صنعتی کشور محسوب می‌شود، وجود صنایع مادر در اراک این شهر را به یکی از قطبهای صنعتی کشور مبدل کرده‌است. تاریخچه ایجاد صنعت با فناوری ماشینی دراستان مرکزی به‌اوایل دهه ۴۰ باز می‌گردد، نخستین کارخانه صنعتی استان، کارخانه قند شازنداست که بیش از نیم قرن سابقه دارد. برخی از مهمترین مناطق و کارخانه‌های صنعتی استان عبارتند از:

* نیروگاه بخاری ۱۳۰۰ مگاواتی
* لاستیک سازی پارس (تایر پیروزی)
* شرکت ماشین سازی اراک سازنده انواع دیگهای بخار فایر تیوب و واتر تیوب – پل – مخازن – فلنچ – شیرآلات سرچاهی – هیتر – فیلتر.
* آلمینیوم سازی ایران (ایرالکو)
* کارخانه واگن پارس (سازنده انواع لوکومتیو و واگنهای باری، مسافری و مترو)
* کابل سازی
* کمباین سازی ایران(ایران جاندیر سابق)(سازنده ماشین آلات کشاورزی مثل تراکتور در سابق – کمباین – بیلر و موور)
* کارخانه هپکو (سازنده ماشین آلات راه سازی)
* کارخانه‌های سازنده پروفیل و لوله‌های آبیاری آلومینیومی
* کارخانه‌های آونگان (سازنده پایه فلزی انتقال نیرو)
* کارخانه ادوات کشاورزی
* کارخانه تولید نورد آلومینیوم
* کارخانه قند شازند
* رنگ روناس
* پالایشگاه اراک
* پتروشیمی اراک
* آذرآب
* شرکت صنایع لبنی اراک (صلا)
* گروه صنعتی ساعی
* لجور، لجورهیدرولیک و توسن سازان اراک
* صنایع شیرسازی گدازش
* ناحیه صنعتی خیرآباد
* شهرک صنعتی ناحیه دو (ایبک آباد)
* شهرک صنعتی ناحیه یک واقع در ضلع شرقی اراک
* ارتعاشات صنعتی اراک
* آب سنگین اراک

=== معادن ===

در استان مرکزی ۱۱۲ معدن محتلف وجود دارد که بیشترین آن مربوط به مصالح ساختمانی است، از مهمترین معادن استان مرکزی می‌توان از: سنگ آهن در شمس آباد اراک، معادن سرب، روی، منگنز، بارتیتین، سنگ تراورتن، گچ و سنگ نمک را می‌توان یاد کرد. در اطراف شهر نیمور محلات معادن تراورتن بسیار زیاد است.

== حمل و نقل ==

=== فرودگاه ===

اراک دارای یک فرودگاه بین المللی می‌باشد اما تاکنون این فرودگاه تنها ویژه پروازهای داخلی و هواپیماهای متوسط و ترابری و نظامی بوده‌است و امکان نشستن هواپیماهای پهن پیکر را ندارد.

=== قطار شهری ===

احداث قطار شهری اراک در شورای مسکن استان مرکزی در فروردین سال ۱۳۹۰ تصویب گردیده‌است.

=== راه آهن ===

اراک از دیرباز در مسیر راه آهن سراسری شمال به جنوب ایران قرار گرفته‌است و راه آهن نقش مهمی را در ایجاد شهر اراک داشته‌است.

=== پایانه مسافربری ===

اراک دارای یک پایانه مسافربری به سراسر کشور می‌باشد. این پایانه در نزدیکی هتل پنج ستاره امیرکبیر است.

=== تاکسی‌رانی ===

شهر اراک در سال ۱۳۸۹ دارای بیش از ۲۴۰۰دستگاه تاکسی و ۵۸۰ دستگاه تاکسی ویژه بوده‌است. همچنین تعداد ۸۲ شرکت حمل و نقل فعال همراه با بیش از ۱۲۰۰ دستگاه خودرو نیز در این شهر فعالیت می‌کنند.

=== اتوبوس‌رانی ===

شرکت واحد اتوبوس‌رانی اراک و حومه دارای خطوط متعدد مسافربری در داخل و حومه شهر می‌باشد.

== رسانه‌ها ==

=== صدا و سیما ===

صدا و سیمای مرکز اراک در سال ۱۳۶۲ به عنوان یک دفتر خبری آغاز کرد. در آبان ماه سال ۱۳۶۵ فعالیت رسمی مرکز با نصب و بهره برداری از یک فرستنده یک کیلو وات رادیویی با پخش برنامه‌های خبری توسط واحد اطلاعات و اخبار آغاز شد. در سال ۱۳۷۹ با بهره برداری از شبکه صدای استان مرکزی با سه استودیوی تولید و پخش روزانه ۱۸ ساعت برنامه تهیه و پخش می‌شود که این برنامه‌ها با یک فرستنده یکصد کیلو وات در تمام مناطق استان مرکزی و قسمتی از استانها هم جوار قابل دریافت است. در سال ۱۳۸۲ شبکه استانی سیما (شبکه آفتاب) به عنوان بیستمین شبکه استانی ایران شروع به کار کرد. این شبکه هم اکنون روزانه ۷٫۵ ساعت برنامه پخش می‌کند.

=== نشریه‌ها ===

در اراک و استان مرکزی دو روزنامه، ۱۱ هفته نامه و ۷ ماه‌نامه منتشر می‌شود. روزنامه‌های مانند روزنامه سرچشمه، روزنامه نوید، هفته‌نامه‌های عطر یاس شهاب، لاله سرخ، آوای خمین، راوی، شمس استان مرکزی، صبح خمین، نامه امیر، مجنون، آرمان جوان، چشم براه، گل یاس، مدینه گفتگو، میلاد مرکز، و ماهنامه‌هایی چون گلهای ساوه، عهد جاوید، وهم سبز، آشتیان، بصیرت، راه دانش و صحیفه پاکدلان در استان مرکزی یا اراک منتشر می‌شوند.

== آموزش ==

=== دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها ===

* دانشگاه اراک
* دانشگاه علوم پزشکی
* دانشگاه صنعتی اراک
* دانشگاه آزاد اسلامی اراک
* دانشکدهٔ فنی مهندسی امیرکبیر
* دانشگاه پیام نور
* دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی
* دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی
* دانشگاه علمی کاربردی شرکت ماشین سازی اراک
* دانشکده علمی کاربردی علوم بهزیستی

=== هنرستان‌ها ===

* هنرستان حرفه ای بازرگانی قائم (عج)
* هنرستان هنرهای زیبا (آوینی)
* هنرستان فنی نام آوران
* هنرستان فنی دخترانه هادی فکوری
* هنرستان فنی خوارزمی
* هنرستان فنی باهنر
* هنرستان فنی رجایی

=== دبیرستان‌های مهم ===

* دبیرستان شهید بهشتی
* دبیرستان علامه حلی(استعدادهای درخشان)
* دبیرستان صمصامی
* دبیرستان شکرایی
* دبیرستان شاهد
* دبیرستان علی بن ابیطالب(ع)

دبیرستان امام علی(ع)از شاخص ترین دبیرستان های اراک می باشد ودر پرورش افراد نخبه علمی سرآمد مراکز اموزشی شهر اراک محسوب میگردید. لازم به یاد اوری است این دبیرستان در زمان فبل از انقلاب با نام دبیرستان پهلوی اغاز بکار نمود واز مدیران و مسئولین سرشناس آن می توان به مرحوم اقای داعی و مرحوم شیخ السلام ومرحوم خدیو اشاره نمود

== مشاهیر اراک ==

از مشاهیر و علمای دینی که در اراک تحصیل کرده‏ اند یا در استان مرکزی متولد شده‌اند می‌توان به آیت الله روح‌الله خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران، آیت الله اراکی، آیت الله آقا نورالدین حسینی عراقی، ملا احمد نراقی، ملا مهدی نراقی اشاره کرد، همچنین اسامی تعدادی از مورخین، سیاستمداران، فرهنگیان، هنرمندان و اندیشمندان اراک و استان مرکزی به شرح زیر می‌باشد:

* قائم‌مقام فراهانی
* میرزا تقی خان امیر کبیر
* عباس خان بادکوبه
* عبدالله دوامی، استاد بزرگ موسیقی
* نبوی تفرشی
* مرتضی‌قلی بیات ، (سهام‌السلطان) سیاست‌مدار (وزیر دارایی کابینه فروغی / سهیلی / قوام و وزیر مشاور کابینه ساعد) و چند دوره نخست‌وزیر ایران.
* عطاءالله مهاجرانی، نویسنده و سیاست‌مدار. وی نماینده شیراز در دوره اول مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی بود.
* قادر عبدالله، حسین سجادی قائم‌مقامی فراهانی با نام نویسندگی قادر عبدالله یکی از نویسنگان ایرانی است که از سال ۱۹۸۸ میلادی به کشور هلند مهاجرت کرده و پس از آموختن زبان هلندی در مدتی کوتاه، یکی از نویسندگان سرشناس هلند شده است. او یکی از نواده‌های «میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی» است.
* بهجت صدر، نقاش
* احمد پارسا «پدر علم گیاه‌شناسی ایران»
* حاج میرزا علی نقی خان ملک «ملک التجار عراق عجم»
* عباس سحاب «پدر علم جغرافیای ایران»
* عبدالعظیم قریب گرکانی، پدر دستور زبان فارسی (اهل روستای گرکان از توابع شهرستان آشتیان)
* عبدالکریم قریب «پدر علم زمین‌شناسی ایران» (اهل روستای گرکان از توابع شهرستان آشتیان)
* محمد قریب«پدر علم پزشکی کودکان ایران» (اهل روستای گرکان از توابع شهرستان آشتیان)
* فروغ فرخزاد یا همان فروغ‌الزمان فرخزاد عراقی (اراکی))
* میرزا مهدی بدایع‌نگار، دولتمرد و ادیب دوره قاجار
* ادیب الممالک
* احمد ارجمندی
* احمد پزشکی
* حاج ملا علی عراقی
* محمد خزائلی
* ابراهیم دهگان، مورخ و مصحح کتابهای تاریخی.
* یوسف شکرائی
* میرزا حسین مدنی
* محمد یوسف مجد زرین قلم عراقی
* عبداله مستوفی
* منصور بهرامی، تنیسور حرفه‌ای ایرانی الاصل مقیم کشور فرانسه
* جهانگیر رزمی، عکاس برنده جایزه پولیتزر
* واروژ کریم‌مسیحی، کارگردان برنده سیمرغ بلورین
* یحیی خدیو. خطاط،
* آقا نورالدین عراقی

== جاهای دیدنی ==

=== جاذبه‌های تاریخی ===

==== مجموعه تاریخی بازار اراک ====

بازار اراک یکی از بناهای نخستین شهر اراک است. بنای اولیه این بازار را حاکم وقت اراک (سپهدار اعظم) که نام مسجد و مدرسه‌ای در بازار نیز به نام وی می‌باشد در اوایل قرن ۱۳ گذاشت. با این همه بنای مجموعه بزرگ بازار اراک شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و کاراوانسراها در زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) بنیان گذاشته شد.

==== بنای تاریخی مدرسه سپهدار ====

این مدرسه علوم دینی یکی از بناهای موجود در مجموعه بازار اراک است. این مجموعه در دوره قاجار و همزمان با ساخت مجموعه بازار ساخته شد. افرادی همچون امام خمینی در این مدرسه تحصیل کرده‌اند.

==== بنای تاریخی حمام چهارفصل ====

این حمام که در دوره قاجار ساخته شده‌است دارای سه بخش مردانه، زنانه و قسمت اقلیتهای مذهبی می‌باشد. نام آن به خاطر تابلوهای کاشی که در ارتباط با چهار فصل سال نقاشی شده و در چهار طرف سربینه حمام مردانه نصب بوده، می‌باشد. این حمام اکنون به موزه تبدیل شده‌است.

=== سایر جاذبه‌های تاریخی ===

* شهر زیرزمینی ذلف آباد
* بنای تاریخی پیر مرادآباد
* بنای تاریخی کاروانسرای اراک
* قلعه حاج وکیل
* پل دو آب اراک
* منزل حاج سامان طلعتی
* منزل اعیانی خاکباز
* برج شیشه اراک
* ارگ حکومتی اراک

=== جاذبه‌های مذهبی ===

* امامزاده ابراهیم (اراک)
* امامزاده حوا خاتون
* امامزاده هفتاد و دوتن ساروق
* امامزاده سهل ابن علی. واقع در ۴۵ کیلو متری اراک

=== جاذبه‌های تفریحی ===

==== شهربازی لاله ====

شهربازی و پارک لاله یکی از جاذبه‌های اراک است. این شهربازی که در سال ۶۹ با سرمایه بخش خصوصی افتتاح گردید دارای سه لونا پارک، رستوران و سایر خدمات تفریحی و رفاهی است. این مکان در ساعت‌های اوج شلوغی پذیرای تا ۲۰ هزار نفر بازدید کننده‌است.

==== مجموعه طوفان ====

این مجموعه دارای بزرگترین شهربازی سرپوشیده خاورمیانه در کیلومتر هفت بزرگراه امام خمینی اراک است که در حال ساخت و تکمیل شدن است. این شهربازی در زمینی به مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع و زیر بنای ۲۲۰۰۰ متر و در دو فاز دارای بخشهایی مانند پیست کارتینگ، رستوران، سوئیت اقامتی، استخر، هتل، سینما و غیره خواهد بود.

==== پارک‌ها ====

* پارک امیر کیبر
* پارک لاله
* پارک شقایق
* پارک کلاله
* پارک آزادی
* پارک جنگلی
* پارک دانشجو
* بوستان بهاران
* پارک پائیزان
* پارک ماشین سازی
* پارک پونه
* بوستان رنگین کمان
* بوستان سوم خرداد
* بوستان باران
* بوستان ولایت

=== هتل‌ها و مراکز اقامتی ===

* هتل امیر کبیر (پنج ستاره) جنب شهر بازی لاله
* هتل زاگرس (۳ ستاره) واقع در خیابان شهید قدوسی
* هتل شهر داری واقع در شهر صنعتی

== صنایع دستی ==

قالی در اراک به گفته سیسیل ادوارز زمانی از اهمیت و اعتبار و فراوانی برخوردار بود و رقیب قالی کرمان بود. از دیگر صنایع دستی اراک می‌توان به گیوه دست دوز اشاره کرد.

== سوغات ==

* ترخینه
* باسلوق
* کشمش سبز
* صابون محلی
* شیره انگور
* فتیر

== شهرهای خواهرخوانده ==

* قراغندی، قزاقستان ۳۰px

== جستارهای وابسته ==

* استان مرکزی
* شهرستان اراک
* فهرست روستاهای استان مرکزی
* بخش مرکزی شهرستان اراک
* بخش خنداب
* روستای ساقی اراک

== پانویس ==

== منابع ==

=== کتاب ===

* کتاب نامداران اراک-تالیف حسن صدیق-بکوشش محمدرضا محتاط-بهار۱۳۷۲
* کتاب سیمای اراک-تالیف محمدرضا محتاط-چاپ اول زمستان ۱۳۷۲

=== دانشنامه ===

== پیوند به بیرون ==

* تصویر هوایی
* وب سایت شهرداری اراک
* وب سایت شورای شهر اراک
* پایگاه اطلاع رسانی شهر اراک

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *