ادیب برومند

عبدالعلی ادیب برومند (زاده ۱۳۰۳) یکی از شاعران ایرانی (شاعر ملی ایران) و رئیس شوراهای رهبری و مرکزی جبهه ملی ایران است.

== زندگی‌نامه ==

=== کودکی ===

ادیب برومند در بیست ویکم خرداد ۱۳۰۳ در زادگاهش روستای گز از شهرستان بُرخوار استان اصفهان به دنیا آمد. پدرش مصطفی قلی خان برومند از خوانین گز بود که از حسن خط و مقدمات زبان عربی و آگاهی‌های تاریخی بهره داشت. به زبان فرانسه مسلّط واز جمله تجددطلبان عصر بود، هیچ گاه شغل دولتی نپذیرفت و به کار مِلکداری و کشاورزی اکتفا نمود .

=== نوجوانی ===

ادیب تا سن ۱۶ سالگی به نثر نویسی اهتمام می‌ورزید ولی از ۱۷ سالگی بیشتر به شعر و شاعری روی آورد و با علاقه و دلبستگیی که به شاعران و اشعار شعرای دوران مشروطه پیدا کرده بود، به سرودن شعر در همین سبک ِ نوپا که از جهت موضوع و مطلب دیرینگی نداشت و موضوع آن مسایل روز بود، پرداخت.

=== ورود به دانشگاه ===

ادیب برومند در جوانی وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در طی تحصیل در دانشکده حقوق از تکمیل معلومات ادبی و پرورش طبع شاعری خود غافل نشد، بلکه با کوشش بسیار شمار فراوانی از متون معتبر نظم و نثر پارسی را با دقت تمام مطالعه نمود و در شعر و ادب به ممارست پرداخت و به زبان‌های عربی و فرانسه نیز به خوبی آشنایی پیدا کرد.

=== اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ===

او پس از حادثه سوم شهریور ماه ۱۳۲۰ و اشغال ایران به وسیله متفقین در جنگ جهانی دوم، به سرودن شعرهای سیاسی و میهنی پرداخت. موضوع این اشعار حمله به اشغال کنندگان ایران و مخالفت با عوامل بیگانه‌یعنی هواداران شوروی و انگلیس و انتقاد از دیکتاتوری دوران رضا شاه پهلوی و تقویت آزادیخواهی و استقلال طلبی و حسّ وطن خواهی در مردم ایران بود که در جراید و مجلات کشور منتشر می‌شد. افزون براین، ادیب با حربهُ شعر و زبان قلم به جنگ و ستیز با دسته‌ها و حزبهای دست نشاندهُ بیگانگان می‌پرداخت، چنان که در غائلهٔ آذربایجان و زمزمهُ تجزیه طلبی در آن سامان، به شدّت برضد حزب دموکرات آذربایجان و حکومت سید جعفر پیشه وری مبارزهُ قلمی و شعری را آغاز نمود و تا پایان حادثه و بعد از آن از این حملات دست نکشید .

=== وکالت دادگستری ===

ادیب برومند در سال ۱۳۲۵ از وزارت دادگستری ابلاغی برای شغل دادیاری دادگستری اردبیل دریافت کرد ولی از پذیرفتن سِمَت قضائی اعراض نمود و تقاضای صدور پروانهٔ کارآموزی وکالت دادگستری کرد و دو سال بعد به طور مستقل به عنوان وکیل پایه یک دادگستری مشغول کار شد؛ وی سال‌ها وکیل بانک ملّی ایران بود و وکالت‌های متفرق را کم‌تر می‌پذیرفت و در این حرفه همواره برای احقاق حقوق افراد می‌کوشید.

=== فعالیت در جبهه ملی ایران ===

از آبانماه ۱۳۲۸ که جبهه ملی ایران به رهبری دکتر محمد مصدق بنیان‌گذاری شد و نهضت ملی کردن صنعت نفت در سراسر ایران جنب و جوش خاصی پدید آورده بود، از هواداران نهضت ملی ایران گردید و با سرودن اشعار میهنی و سیاسی به همگامی با جبهه ملی و این نهضت ضد استعماری پرداخت و با نفوذ سیاسی انگلیس و تحریکات روسیه شوروی مخالفت کرد. وی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ همچنان با حکومت کودتا به مبارزه برخاست.

ادیب برومند مدت شصت سال با قلم و قدم در راهِ سر بلندی ایران و تحقق آزادی و ضدیت با استبداد و استعمار کوشیده و بیشترین قسمت اشعارش میهنی و سیاسی و ملی است که بیشتر آنها در مجموعه اشعارش با نام حاصل هستی به چاپ رسیده است. پیش از این نیز مجموعه شعرهایی از وی به نام‌های “ناله‌های وطن”، “پیام آزادی”، “دردآشنا”،”سرود رهایی”، “راز پرواز” و “مثنوی اصفهان” به چاپ رسیده است.

ادیب برومند سالهاست که ریاست شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران را بر عهده دارد.

=== فرزندان ===

فرزندان وی دکتر جهانشاه برومند، شهریار برومند و پوراندخت برومند هستند.

== منابع ==

* وب‌گاه رسمی ادیب برومند
* “حاصل هستی”، ادیب برومند، انتشارات قصیده سرا، ۱۳۸۰.

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه رسمی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *