آکادمی فانتزی

آکادمی فانتزی وب‌گاه گروهی ادبی به همین نام است، به زبان فارسی که به ادبیات فانتزی، علمی-تخیلی، وحشت می‌پردازد. زیرآبیوس ابتدا به صورت یکی از گروه‌های وب‌گاه بعد هفتم و در جلسات برخط ایجاد شد و محفل شبانهٔ باشگاه بعد هفتم به شمار می‌رفت که به صورتی مابین جلسات حضوری و گفتگوی آفلاین در تالارهای گفتگو برگزار می‌شد و اعضای تقریباً ثابتی داشت. خصیصهٔ متمایز کنندهٔ این گروه زبان کانامیتی بود که نامش را از یک نژاد تخیلی آفریدهٔ دمون نایت (در یک داستان علمی-تخیلی به نام خدمت به انسان) گرفته بود.

بعدها در سال ۱۳۸۳ وب‌گاه این گروه توسط اعضای بعد هفتم ایجاد گردید که در ابتدا منحصراً به ادبیات فانتزی و به خصوص داستان هنر نبرد می‌پرداخت. مدتی پس از انحلال بعد هفتم زیرآبیوس با همراهی اعضای قدیمی خود فعالیت جدی‌تری را آغاز کرد و به ادبیات علمی-تخیلی نیز روی آورد و در حال حاضر تنها مرجع برخط فارسی زبان در این باره‌است.

== فعالیت‌ها ==

طبق اساس‌نامه، آکادمی فانتزی در راستای گسترش ادبیات فانتزی و علمی-تخیلی فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهد :

* فراهم آوردن مقالات مفید در زمینه تعریف و جایگاه ادبیات فانتزی و علمی‌تخیلی.
* ترجمه داستان‌های کوتاه تراز اول نویسندگان معتبر فانتزی و علمی‌تخیلی.
* نشر داستان‌های فانتزی و علمی‌تخیلی نویسندگان فارسی زبان به صورت الکترونیک.
* ترجمه کمیک استریپ‌های تراز اول فانتزی و علمی‌تخیلی.
* معرفی، نقد و بررسی کتاب‌های چاپ شده در زمینه فانتزی و علمی‌تخیلی.
* معرفی، نقد و بررسی فیلم‌های مطرح و ارزشمند ساخته شده در زمینه فانتزی و علمی‌تخیلی.
* فراهم آوردن فضایی جهت گفتگوی مجازی و تبادل نظر علاقمندان فارسی زبان این رسته از ادبیات.
* فراهم آوردن مقالات علمی مرتبط جهت بالا بردن آگاهی علاقمندان به ادبیات علمی‌تخیلی.
* برگزاری مسابقات داستان نویسی فانتزی و علمی‌تخیلی به منظور ترغیب علاقمندان فارسی زبان به تولید محتوای ایرانی در این رسته از ادبیات.
* تشکیل تیم‌های ترجمه جهت برگردان داستان‌های بلند تراز اول نویسندگان معتبر فانتزی و علمی‌تخیلی به فارسی.
* اطلاع رسانی در خصوص رویدادهای مهم در حوزه ادبیات فانتزی و علمی‌تخیلی.
* تهیه الکترونیک کتاب‌های مفید فانتزی و علمی‌تخیلی به زبان اصلی جهت استفاده علاقمندان.
* برگزاری جلسات عمومی هفتگی جهت بحث و تبادل نظر حضوری.

== کارنامه ==

فعالیت‌هایی که تا سه‌شنبه ۱۴ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی در آکادمی صورت گرفته‌اند عبارت‌اند از:

* ۹۰ عنوان ترجمهٔ داستان‌های علمی‌تخیلی به زبان فارسی.
* ۳۷ عنوان برگردان داستان‌های فانتزی از زبان‌های مختلف به فارسی.
* ۹۷ عنوان داستان‌های نوشته شده توسط هیأت تحریریه و دوستداران سایت.
* ۶۵ عنوان مصاحبه، گزارش از صاحب‌نظران عرصهٔ علم و ادب. مقاله‌هایی مربوط به ژانر فانتزی و علمی‌تخیلی.
* ۴۳ مورد معرفی کتاب ع.ت.ف.
* ۱۹ مورد معرفی فیلم ع.ت.ف.

== افتخارات ==

=== مسابقه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی ===

آکادمی فانتزی در ۱۳۸۴ اولین دورهٔ مسابقه داستان نویسی فانتزی و علمی-تخیلی به زبان فارسی و در ۱۱ خرداد ۱۳۸۵ مراسم اهدای جوایز آن را در «خانهٔ هنرمندان ایران» برگزار کرد. دومین دورهٔ این مسابقه هم در انتهای ۱۳۸۵ برگزار شد. مراسم اهدای جوایز این مسابقه در ۱ مرداد ۱۳۸۶ در «خانهٔ هنرمندان ایران» برگزار شد.

سومین دورهٔ این مسابقه در زمستان ۱۳۸۶ و بهار ۱۳۸۷ و مراسم اهدای جوایز این دوره روز ۲۸ مرداد ۱۳۸۷ در «سرای اهل قلم» برگزار شد. چهارمین دورهٔ این مسابقه نیز (که از این دوره به نام جایزه ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی نامیده شد.) در زمستان ۱۳۸۷ و بهار ۱۳۸۸ صورت گرفت. مراسم اهدای جوایز این دوره به مانند دوره قبل، در روز ۲۸ مرداد ۱۳۸۸ در «سرای اهل قلم» برگزار شد.

=== جایزهٔ ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی ===

جایزهٔ ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی جایزه‌ای ادبی است که سالانه به فعالان عرصهٔ ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی در ایران داده می‌شود. این جایزه حول مسابقهٔ داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی شکل گرفته‌است که اولین دورهٔ آن در زمستان ۱۳۸۴ برگزار شد.{بر} تا سال ۱۳۸۷ این جایزه در پنج رشتهٔ نویسندهٔ برتر، مترجم برتر، ناشر برتر، مروج برتر، وب‌گاه هواداری برتر اعطا می‌شد. این مسابقه از سال ۱۳۸۹ به بعد با نام جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن و به صورت مستقل از گروه آکادمی فانتزی برگزار خواهد شد.

=== مسابقات دیگر ===

آکادمی فانتزی، همچنین، در برگزاری مسابقات دیگری در عرصهٔ ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی نیز دستی داشته است. از جملهٔ این مسابقات می‌توان به اولین مسابقهٔ ادبیات هواداری (فن فیکشن) در سال ۱۳۸۵ اشاره کرد. همچنین چندین دوره مسابقهٔ داستانک‌نویسی در حیطهٔ علمی‌تخیلی و فانتزی در سایت این آکادمی و در فضای اینترنتی برگزار شده‌است.

در حال حاضر این گروه ادبی به همراه هفته‌نامهٔ چلچراغ «جشنوارهٔ زمستانهٔ داستانک‌های علمی تخیلی و فانتزی» را در دست برگزاری دارد.

== اقمار ==

آکادمی فانتزی دارای چند سایت اقماری است که هر کدام به حوزهٔ خاصی از موارد وابسته به مبحث اصلی می‌پردازند:

* فن‌زین آکادمی فانتزی، تالارهای هواداری آکادمی فانتزی، بحث‌های هواداری، بازی‌های نقش‌آفرینی، گپ و گفت متمرکز بر بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌های آنلاین و …
* دانش‌نامه علمی-تخیلی و فانتزی، دانش‌نامه‌ای آزاد به زبان فارسی است که به طور عمده به ادبیات علمی-تخیلی و فانتزی و آثار آن‌ها در رسانه‌های دیگر چون سینما و کمیک و … می‌پردازد.
* گالری تصاویر علمی‌تخیلی و فانتزی، مجموعه‌ای از تصاویر که شامل کارهای هواداری اعضا هم می‌شود.
* وبلاگ انگلیسی آکادمی فانتزی، برنامهٔ کاری کار گروه «ترجمه به انگلیسی» در حال حاضر ترجمهٔ داستانک‌های برگزیدهٔ «فستیوال داستانک‌ها» و همچنین برگردان آثار برگزیدهٔ «داستان – نگارش» است.
* وبلاگ تأملات علمی‌تخیلی

==دسته‌های هم گروه==

جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن جایزه‌ای ادبی است که سالانه به فعالان عرصه‌ی ادبیات علمی-تخیلی، فانتزی، وحشت در ایران داده می‌شود. این جایزه نخستین بار حول مسابقه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی (در حال حاضر مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن) شکل گرفت که اولین دوره‌ی آن در زمستان ۱۳۸۴ توسط آکادمی فانتزی برگزار شد. با توجه به تغییر ساختار جایزه در سال ۱۳۸۸ و استقلال جایزه از آکادمی فانتزی، هیأت سیاست‌گذاری آخرین دوره بر آن شد «جایزه‌ی ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی» را در سال ۱۳۸۸ برگزار نکند تا زمینه برای برگزاری بهتر و سازمان‌یافته‌تر این مسابقه در قالب جدید «جایزه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» فراهم شود.

== جستارهای وابسته ==

* دانش‌نامه علمی-تخیلی و فانتزی
* بعد هفتم

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه آکادمی فانتزی (زیرآبیوس)
* صفحهٔ بازتاب فعالیت‌های آکادمی فانتزی در رسانه‌ها
* نقل قول از «همشهری جوان»، مطلبی با عنوان «۱۳ نفر روی جارو» در معرفی آکادمی فانتزی
* همشهری آنلاین، «معرفی سایت:آکادمی فانتزی»

== ارجاعات ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *