آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک

آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک یکی از نهادهای درمانی بزرگ در ایران است که در جنوب تهران و در نزدیکی شهر کهریزک بنا شده‌است.

این آسایشگاه در سال ۱۳۵۱ به همت دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی که در آن زمان مدیر بیمارستان فیروزآبادی شهر ری بود، فعالیت خود را آغاز کرد. این محل که در ابتدا از فضایی کوچک و محدود استفاده می‌کرد، با کمک افراد خیر و به خصوص بانوان نیکوکاری که بنا به گفتهٔ تمام دست‌اندرکاران این آسایشگاه و مددجویان آن، از ارکان اساسی آسایشگاه کهریزک هستند، امروز در فضایی به وسعت ۴۲۰٬۰۰۰ متر مربع با ۱۶۰٬۰۰۰ متر مربع زیربنا، با بخش‌های بهداشتی، درمانی، توان‌بخشی، آموزشی و امور فرهنگی و ورزشی در خدمت مددجویان است. در طی سال‌های فعالیت آسایشگاه کهریزک، این مکان همچنان به صورت غیرانتفاعی باقی مانده‌است و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود.

== بخش‌های مختلف آسایشگاه ==

===توانبخشی===

مرکز توانبخشی از جمله اولین بخش‌های راه‌اندازی شده در آسایشگاه به شمار می‌رود و در سال ۱۳۶۰ با انجام کار درمانی و فیزیوتراپی به مددجویان امکان داد تا از بستر خارج شده و در فعالیت‌های انفرادی و گروهی مجتمع شرکت کنند. آسایشگاه کهریزک امروزه دارای یکی از بزرگ‌ترین سالنهای فیزیوتراپی، هیدروتراپی (ورزش در آب و آب درمانی) و کار درمانی در سطح کشور است.

===بخش فرهنگی===

سرای فرهنگی و کتابخانهٔ این مجموعه، کلاسهای مختلفی را برگزار می‌کند که شامل کلاسهای مذهبی، زبان انگلیسی، خط، نقاشی، شطرنج، تئاتر، موسیقی، رایانه و آموزش خط بریل است. در میان شرکت‌کنندگان این کلاسها افرادی موفق شده‌اند تا با کشف علایق و استعدادهای خود به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند. از جمله می‌توان به مقام برگزیده در جشنواره موسیقی معلولان و جشنوارهٔ تئاتر معلولان کشور اشاره نمود. این کلاسها نیز توسط همیاران فرهنگی که به طور افتخاری با آسایشگاه همکاری می‌کنند، اداره می‌شود.

===بخش درمانی===

این بخش از سال ۱۳۷۰ به منظور مراقبت بیشتر از مددجویان بیمار آغاز به کار کرد. بخش درمانی ۸۰ تخت داشته و دارای اتاق‌هایی با تجهیزات مخصوص و مجزا برای مبتلایان به بیماریهای عفونی، زخم بستر، پوست، مراقبتهای ویژه، ICU و CCU است. به تازگی بخش مخصوص بیماران مبتلا به MS، با ۵٬۰۰۰ متر مربع زیربنا، در دو طبقه و ۱۲۰ تخت، نیز راه‌اندازی شده‌است.

===درمانگاه دکتر حکیم زاده===

درمانگاه آسایشگاه کهریزک با ارائهٔ خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی مانند پزشکی (داخلی)، ارتوپدی، اورولوژی، چشم، مامایی و زنان، اطفال، قلب، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، آزمایشگاه و داروخانه در خدمت ساکنان مجموعهٔ کهریزک و تمام افراد ساکن در منطقهٔ کهریزک یا مراجعینی از مناطق دیگر است. این درمانگاه توسط ۵ پزشک موظف و ۴۸ پزشک داوطلب اداره می‌شود.

===بخش اداری===

بنای اداری در ۲ طبقه و به مساحت ۱٬۳۰۰ متر مربع شامل قسمتهای مدیریت، امور مالی و اداری، روابط عمومی، کارگزینی، خدمات ماشینی، کارپردازی و اطلاعات، جدا از محوطه آسایشگاه و در امتداد شهرک مسکونی گلها واقع شده‌است.

==شهرکها==

هزینهٔ احداث و تجهیز تمامی شهرکها توسط بانیان خیر اهدا شده‌است.

===شهرک امید===

به همت خانواده‌ای نیکوکار در سال ۱۳۵۸، بیست واحد مسکونی جهت اسکان معلولین متأهل مقیم آسایشگاه ایجاد شد.

از سال ۱۳۸۰ شهرک امید با تغییر کاربری برای استفاده سالمندانی که توانایی زندگی مستقل دارند اختصاص یافت.

===شهرک گلها===

این شهرک که در سال ۱۳۷۲ به بهره‌برداری رسیده، شامل ۵۴ واحد مسکونی برای اسکان کارکنانی است که حضور دائمی ایشان در آسایشگاه ضروری است.

===شهرک عمید===

در سال ۱۳۷۸ توسط یک نیکوکار ایرانی مقیم خارج از کشور ساخته شد که شامل ۲۰ واحد خانهٔ‌ مسکونی جهت سکونت زوجهای معلول شاغل در آسایشگاه است و تا سال ۱۳۸۰، پنج واحد دیگر توسط بانیان خیر به آن افزوده شد.

==امکانات ورزشی==

آسایشگاه کهریزک با در نظر گرفتن وضعیت جسمی و روحی مددجویان خود امکانات ورزشی مختلفی را در رده‌های مختلف گردآوری کرده‌است. علاوه بر ورزش صبحگاهی همگانی، کلاسها و مسابقات رقابتی و تمرینی در رشته‌های بسکتبال، والیبال نشسته، دو و میدانی، تنیس روی میز، شطرنج و سایر رشته‌های ورزشی نیز تشکیل که توسط مربیان واجد شرایط و به طور رسمی و برنامه‌ریزی‌شده انجام می‌شوند.

==سایر امکانات==

مجموعهٔ کهریزک برای تأمین نیازهای مددجویان و کارکنان خود دارای یک رختشویخانه و آشپز خانهٔ صنعتی است. رختشویخانه در فضایی به مساحت ۱٬۱۵۰ متر مربع ساخته شده و دارای تجهیزات کامل برای شستشو و ضدعفونی کردن لباس، ملحفه و روتختی بوده و به صورت شبانه‌روزی کار می‌کند. بخش شستشوی لباسهای بیماران عفونی جدا است. آشپزخانه نیز در حال حاضر با افزودن بخش‌های جدید به آن حدود ۲٬۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد و مجهز به دو سردخانه، انبار مواد غذایی خشک و سرویسهای بهداشتی است. در این آشپزخانه علاوه بر خوراک روزانهٔ مددجویان و کارمندان، روزانه ده نوع غذای رژیمی برای بیماران خاص آماده می‌شود.

== منابع مالی ==

منابع مالی آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک، بنا بر اطلاعات موجود در وبگاه آن، از این قرار است:

* کمکهای مستمر افراد خیر (نقدی و غیر نقدی)
* کمکهای مستمر هیات امنا و هیات مدیره
* کمکهای مالی بانوان نیکوکار داخل و خارج کشور
* تأمین غذای یک یا چند وعده غذای مددجویان توسط افراد خیر
* درآمد حاصل از فروش تولیدات کارگاه‌ها
* کمک سازمانها و نهادها

== در چه مواردی میتوانید به آسایشگاه کمک کنید ==

هرگونه کمک نقدی و غیرنقدی به این مرکز جزو هزینه‌های قابل قبول وزارت دارائی است. این مرکز در آمریکا نیز دارای حساب بانکی بوده که کمک‌های واریز شده به این حساب نیز از نظر قوانین مالیاتی آمریکا هزینهٔ قابل قبول به شمار می‌آید. ارزنده‌ترین و مهمترین کمک شما به آسایشگاه، توجه و حضور مستمر یا ارائهٔ طرح و برنامه‌های مفید جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مرکز و استفادهٔ بهینه از امکانات موجود است.

در این زمینه‌ها می‌توانید در تأمین هزینه‌های آسایشگاه مشارکت داشته باشید:

# بانی ساختمانهای مورد نیاز آسایشگاه بشوید.
# در تأمین هزینه برای تکمیل ساختمان‌های در دست احداث مشارکت نمایید.
# کمکهای نقدی و غیرنقدی بکنید.
# تأمین هزینهٔ یک یا چند وعده غذای مددجویان به مناسبتهای مختلف را عهده‌دار شوید.
# هزینهٔ مراسم شب هفت، چهلم و یا سالگرد جهت تأمین چند وعده غذا را به این مرکز اختصاص دهید.
# نذورات نقدی، غیرنقدی از قبیل گوسفند نذری، عقیقه و قربانی خود را به این مرکز اعطا کنید.
# املاک و دارائی (با شرط استفاده مشخص در زمان حیات) را در اختیار این مرکز قرار دهید.
# اجناس دست دوم خود را اهدا کنید.
# در تهیهٔ لوازم پزشکی، کارگاه‌های توانبخشی و تجهیزات بخش‌ها کمک کنید.
# به حفظ و گسترش فضای سبز از راه اهدای تجهیزات باغبانی، نهال، نشا، کود شیمیایی، سم و غیره کمک کنید.
# می‌توانید با سفارش و خرید تولیدات کارگاه‌ها در تأمین قسمتی از هزینهٔ سنگین این مرکز مشارکت داشته باشید.

== روشهای پرداخت کمک به آسایشگاه ==

– از طریق گزینه کمک آنلاین سایت کهریزک

– حضور در آسایشگاه کهریزک و اهدای کمک نقدی یا غیر نقدی

– حضور در دفاتر جلب کمکهای مردمی و اهدای کمک نقدی یا غیر نقدی

– واریز مبلغ اهدائی به یکی از حسابهای بانکی آسایشگاه

– واریز مبلغ اهدائی از طریق خودپردازهای بانک صادرات با کارتهای شتابی شبکه بانکی

– بوسیله همراه بانک پارسیان توسط دارندگان حساب بانکی بانک پارسیان

– انتقال آنی وجه در خودپردازها و کیوسک بانکهای بانک کشاورزی با کارتهای شتابی شبکه بانکی

== منابع ==

* وب‌گاه فریا (برداشت آزاد). وب‌گاه فریا این مطلب را با اجازه و استفاده از وب‌گاه رسمی آسایشگاه کهریزک تهیه کرده‌است.

== پیوند به بیرون ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *